SZWAJCARIA CZESKA I SAKSOŃSKA – wycieczka z Bydgoszczy

Cztery dni pełne zamków, skalnych labiryntów i widoków, które trudno zapomnieć. Wycieczka „Szwajcaria Czeska i Saksońska” zabierze uczestników z Bydgoszczy do Frydlantu, Twierdzy Königstein, słynnej Bastei, skalnego miasta Tiskie Steny oraz malowniczych miast nad Łabą. Warto zarezerwować sobie ten termin i ruszyć w podróż po niezwykłych zakątkach Czech, Saksonii i Górnych Łużyc.
Szczegóły wycieczki „Szwajcaria Czeska i Saksońska”
Termin: 13–16 sierpnia, godz. 6:00–22:00
Miejsce wyjazdu: Długa 19, 85-034 Bydgoszcz
Cena: 1590 zł za osobę
W cenie znajdują się:
- przejazd autokarem,
- 3 noclegi w hotelu ** lub *** albo obiekcie o podobnym standardzie,
- pokoje 2- i 3-osobowe z łazienkami,
- 3 śniadania,
- 3 obiadokolacje,
- 1 obiad na trasie,
- opieka pilota,
- ubezpieczenie NNW i KL,
- opłaty parkingowe,
- składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy.
Dodatkowo płatne są bilety wstępu, zestaw słuchawkowy typu tour guide oraz inne opłaty związane z realizacją programu. Ich szacunkowy koszt wynosi około 1000 koron czeskich i 60 euro za osobę, zależnie od wielkości grupy. Dopłata do pokoju jednoosobowego wynosi 200 zł i jest dostępna na zapytanie.
Szczegóły rezerwacji i płatności należy ustalić z organizatorem wyjazdu. Program ma charakter ramowy i może ulec zmianie.
Zamki, twierdze i niezwykłe punkty widokowe
Pierwszy dzień rozpocznie się o godz. 6:00 w Bydgoszczy. Po przejeździe przez Polskę uczestnicy dotrą do Frydlantu, gdzie zwiedzą imponujący zamek o wielowiekowej, pełnej ciekawostek historii. Następnie przejazd do hotelu, zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg.
Drugiego dnia na trasie znajdzie się Szwajcaria Saksońska. W programie przewidziano zwiedzanie Twierdzy Königstein, jednej z najpotężniejszych twierdz górskich w Europie, której nigdy nie zdobyto. Kolejnym punktem będzie Bastei – skalny labirynt i jeden z najbardziej efektownych punktów widokowych Europy. Dzień zakończy wizyta na zamku Stolpen, zbudowanym na bazaltowej skale. To właśnie tutaj przez lata więziono hrabinę Cosel, najsłynniejszą faworytę Augusta Mocnego.
Po powrocie zaplanowano obiadokolację i nocleg.
Skalna Szwajcaria Czeska i miasta nad Łabą
Trzeci dzień to spotkanie z krajobrazami północnych Czech. Spacer po skalnym mieście Tiskie Steny potrwa około 1,5 godziny i poprowadzi przez formacje skalne, labirynty oraz naturalne galeryjki. To jeden z najpiękniejszych fragmentów Łabskich Piaskowców. W tutejszej scenerii kręcono również sceny do filmu „Opowieści z Narnii: Lew, Czarownica i stara szafa”.
Następnie wycieczka pojedzie do Uścia nad Łabą, nad którym górują ruiny zamku Střekov. Monumentalna budowla na czarnej skale inspirowała między innymi Ryszarda Wagnera i Johanna Wolfganga Goethego. W planie jest także przejazd kolejką linową na wzgórze Větruše, o ile pozwolą na to warunki. Z góry rozciąga się widok na miasto, dolinę Łaby i okoliczne wzgórza.
Kolejnym przystankiem będzie Děčín z zamkiem wznoszącym się nad ujściem Łaby. Historia tego miejsca sięga X wieku, a jego późniejsza kamienna forma służyła między innymi do kontroli ruchu statków na rzece. Zamek odwiedzały znane osobistości, w tym Fryderyk Chopin. Jedną z nietypowych atrakcji są swobodnie spacerujące po jego terenie pawie królewskie. Po zwiedzaniu powrót do hotelu, obiadokolacja i nocleg.
Ostatni dzień rozpocznie się od wizyty w Budziszynie, stolicy Górnych Łużyc. Podczas spaceru będzie można zobaczyć między innymi katedrę św. Piotra, zamek Ortenburg, ruiny kościoła św. Mikołaja, domek czarownicy Hexenhäusel oraz dawne mury miejskie z zachowanymi basztami obronnymi. Zwiedzanie muzeum Serbołużyczan na zamku Ortenburg będzie możliwe dla chętnych, za dodatkową opłatą.
Po spacerze zaplanowano przejazd w stronę Polski, obiad na trasie i powrót do Bydgoszczy w godzinach wieczornych.
![]()
Ostatnie Artykuły

Na Leśnym powstaje nowy gmach szkoły. Trwają prace przy fundamentach

Terraryści spotkają się przy Zawiszy. EGADY zapowiada nowy cykl

Sobotnia przerwa w bibliotekach Bydgoszczy - sprawdź, kiedy wrócić po książki

Poznańska z nową nawierzchnią i pasem dla rowerów. Geodetów też do remontu

UTW w MCK wraca do Bydgoszczy - ruszają wrześniowe zapisy

Jedna iskra wystarczy. Rocznica pożaru Puszczy Bydgoskiej ostrzega

Od Hallera do NATO. Wojskowa historia Bydgoszczy na wystawie i w grze

Po gwiazdach światowej sceny czas na bluesa. Rzeka Muzyki trwa

68 mieszkań przy Posłusznego nabiera kształtu. Budynki są już pod dachem

Leśnicy zatrzymują wodę w lasach. Region inwestuje miliony w retencję

Seniorzy zyskali zajęcia bliżej domu. Program objął siedem osiedli

Nowe minirondo i spokojniejszy ruch na Stawowej. Duże zmiany na Błoniu

175 i 178 km/h na ograniczeniach. Dwóch młodych kierowców ukaranych

1,3 kg marihuany i krzaki konopi na posesji 36-latka z Solca Kujawskiego
Przydatne dane teleadresowe
- Parafia NMP Matki Kościoła w Bydgoszczy - msze, kancelaria, sakramenty
- Parafia św. Mikołaja w Bydgoszczy-Fordonie - msze, kancelaria, sakramenty
- Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Bydgoszczy - kontakt, zasady odwiedzin i rehabilitacja
- Parafia św. Antoniego z Padwy w Bydgoszczy - kontakt, msze, historia
- Trzeci Urząd Skarbowy w Bydgoszczy - kontakt, godziny, zasięg terytorialny i e-usługi
- Parafia Matki Bożej Fatimskiej w Bydgoszczy - kontakt, sakramenty, historia
