687 uczestników i pięć lat nauki o odpadach. Tak zakończyła się akademia

687 uczestników i pięć lat nauki o odpadach. Tak zakończyła się akademia

FOT. Urząd Miasta Bydgoszczy

Na płycie Starego Rynku pojawiły się ekologiczne konkursy, stanowiska służb i śmieciarka z dużą zjeżdżalnią. Finał Letniej Akademii Recyklingu zakończył wakacyjny cykl spotkań organizowanych w Bibliotece u Bełzy. W tegorocznych zajęciach uczestniczyło 687 osób, które przez osiem tygodni uczyły się, jak ograniczać marnowanie i ponownie wykorzystywać niepotrzebne przedmioty. W Bydgoszczy edukacja ekologiczna po raz piąty połączyła warsztaty z poznawaniem miejskiej infrastruktury odpadowej.

  • Warsztaty pokazały, że odpad może dostać drugie życie
  • Stary Rynek zebrał konkursy, służby i ekologiczne eksperymenty
  • Pięć edycji przyniosło wyraźny wzrost zainteresowania

Warsztaty pokazały, że odpad może dostać drugie życie

Letnią Akademię Recyklingu wspólnie przygotowały Miasto Bydgoszcz, reprezentowane przez Czystą Bydgoszcz, oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna. W każdą środę odbywały się miniwykłady i zajęcia w Bibliotece Głównej, a czwartkowe EkoWycieczki przenosiły uczestników w teren.

Program łączył rękodzieło, eksperymenty i wiedzę o segregacji. Wśród wakacyjnych aktywności znalazły się:

  • tworzenie „strażników segregacji”,
  • czerpanie papieru z bibliotecznej niszczarki,
  • projektowanie globusów 3D z tworzywa PLA,
  • budowanie robotów ze starych żarówek,
  • przygotowywanie hydrożeli,
  • szycie piórników ze skrawków tkanin,
  • tropienie odpadów w pudełkach na wynos,
  • sadzenie ziół.

Uczestnicy odwiedzili także Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, Wieżę Ciśnień i Muzeum Farmacji. W tym ostatnim miejscu budowali filtry do wody oraz tworzyli torby metodą cyjanotypii. Dzięki połączeniu warsztatów z wyjściami terenowymi mogli zobaczyć nie tylko, do którego pojemnika trafia odpad, lecz także co dzieje się z miejskim systemem gospodarowania odpadami.

Stary Rynek zebrał konkursy, służby i ekologiczne eksperymenty

Podczas finału w sobotę 29 sierpnia wokół sceny ustawiono strefy z konkursami i ekologicznymi ciekawostkami. Dzieci i dorośli mogli sadzić rośliny, oglądać śmieciarkę Miecię oraz korzystać z przygotowanej przy niej zjeżdżalni.

Swoje stanowiska miały policja i straż miejska. Uczestnicy poznawali specyfikę pracy policjantów, a także sprawdzali umiejętności na torach sprawnościowych dla rowerów i hulajnóg przygotowanych przez Straż Miejską. Podczas wydarzenia wręczono również nagrody w konkursie „Ekostrój – moda z odzysku”, a także wyróżnienia dla mistrzów pióra i mistrzów kreatywności.

Upominki zwycięzcom wręczała zastępczyni prezydenta Bydgoszczy Anna Mackiewicz. W swojej wypowiedzi podkreślała, że zajęcia miały uczyć nie tylko poprawnego sortowania, ale również ograniczania marnotrawstwa i ponownego wykorzystywania rzeczy.

„Ekologia nie ma wieku” – mówiła Anna Mackiewicz.

Taki układ zajęć ma znaczenie także poza samą akademią. Dzieci poznawały ekologiczne zasady przez działanie, a dorośli otrzymywali konkretne pomysły na wykorzystanie materiałów, które zwykle trafiają do kosza. To ułatwia przeniesienie zdobytej wiedzy do codziennych decyzji podejmowanych w domu.

Pięć edycji przyniosło wyraźny wzrost zainteresowania

Letnia Akademia Recyklingu wystartowała w 2022 roku. W kolejnych latach liczba uczestników rosła:

  • 2022 rok – 225 osób, w tym 150 dzieci i 75 dorosłych,
  • 2023 rok – 329 osób, w tym 208 dzieci i 121 opiekunów,
  • 2024 rok – 572 osoby, w tym 343 dzieci i 229 dorosłych,
  • 2025 rok – 866 osób, z czego 616 uczestniczyło w warsztatach i wykładach, a 250 wzięło udział w finale.

Wzrost w 2024 roku wiązał się z poszerzeniem programu o wycieczki terenowe. Tegoroczna edycja zgromadziła 687 uczestników zajęć. Zestawienie pokazuje też, że ubiegłoroczny wynik obejmował dodatkową frekwencję podczas finału, dlatego liczby z poszczególnych lat nie opisują dokładnie tego samego zakresu wydarzeń.

Po pięciu edycjach program obejmuje już zarówno spotkania edukacyjne, jak i poznawanie miejsc związanych z odbiorem oraz przetwarzaniem odpadów. Dla uczestników oznacza to możliwość przejścia całej drogi – od decyzji o ponownym użyciu przedmiotu po sprawdzenie, jak funkcjonuje miejska infrastruktura odpadowa.

na podstawie: Urząd Miasta.

Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Urząd Miasta Bydgoszczy). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.

Treści na stronie są opracowywane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji