Pozytywka wraca do Bydgoszczy. Sześć wydarzeń dla dzieci i rodzin

Pozytywka wraca do Bydgoszczy. Sześć wydarzeń dla dzieci i rodzin

FOT. Urząd Miasta

W Parku Kochanowskiego pojawią się teatralne historie, muzyka i pociąg budowany wspólnie z publicznością. Najmłodsi znajdą też miejsce na spotkanie z księżycowymi opowieściami, klaunadą i muzyczną zabawą dla maluchów. Tegoroczna Pozytywka potrwa cztery dni, a część programu będzie dostępna bez biletów. Wydarzenia odbędą się także w Młynach Rothera.

  • Park Kochanowskiego jako główna scena rodzinnej Pozytywki
  • Od zatrzymanego zegara do pociągu z materiałów z odzysku
  • Pozytywka od 2017 roku przyciąga tysiące odbiorców

Park Kochanowskiego jako główna scena rodzinnej Pozytywki

Jak informuje Oficjalny Serwis Bydgoszczy, Festiwal Świata Baśni i Bajek Pozytywka odbędzie się w dniach 27–30 sierpnia. Wydarzenie od lat łączy teatr, muzykę, działania plenerowe i aktywny udział dzieci. Każda edycja przyciąga blisko 10 tysięcy odbiorców wydarzeń oraz instalacji.

W tegorocznym programie znalazły się przedstawienia dla różnych grup wiekowych. Większość zaplanowano w Parku Kochanowskiego, a udział w nich będzie bezpłatny:

  • 27 sierpnia o godz. 10:00 i 11:00 w Młynach Rothera odbędzie się koncert Gordonowski KreAktywni dla dzieci w wieku od 0 do 4 lat oraz ich dorosłych opiekunów. Obowiązują zapisy.
  • 29 sierpnia o godz. 12:00 Teatr 3.5 pokaże interaktywny spektakl „Lokomotywą”. Widzowie będą współtworzyć pociąg, a scenografia, kostiumy i rekwizyty powstały z materiałów z odzysku.
  • 29 sierpnia o godz. 14:00 Ania Broda wystąpi z plenerowym koncertem „Jak wygląda wiatr”. W repertuarze znajdą się między innymi autorskie interpretacje wierszy Danuty Wawiłow, Jerzego Lieberta, Natalii Usenko i Józefa Czechowicza.
  • 29 sierpnia o godz. 16:00 Teatr Nemno zaprezentuje „Zgrywkę” – komediową historię dziewczynki, która próbuje przywrócić bieg czasu zatrzymanego przez tajemniczy zegar. Spektakl przeznaczono dla widzów od 4. roku życia.
  • 30 sierpnia o godz. 12:00 Teatr Dzieci Miłość zaprosi na familijne przedstawienie „Klaudek i Klaudynka”. Konkurs klaunów zmieni się w zabawę, w której nie będzie przegranych ani zwycięzców.
  • 30 sierpnia o godz. 14:00 Teatr Małe Mi pokaże „KSIĘŻYC’owe OPOWIEŚCI” dla widzów od 3. roku życia. Spektakl łączy pięć historii filozoficznych zaczerpniętych z kultur Afryki, społeczności żydowskiej, mitologii indiańskiej i Nepalu.

Takie ułożenie programu pozwala zaplanować rodzinny dzień w parku, a opiekunowie najmłodszych dzieci mogą od razu sprawdzić, które wydarzenie wymaga wcześniejszego zgłoszenia.

Od zatrzymanego zegara do pociągu z materiałów z odzysku

„Zgrywka” zabiera publiczność do miasteczka, w którym podczas uroczystego odsłonięcia stary zegar przestaje działać. W rozwiązaniu zagadki pomaga odważna dziewczynka, a na jej drodze pojawiają się nietypowe postaci i kolejne przygody. Spektakl ma komediowy charakter i jest przeznaczony dla dzieci od 4 lat.

W „Lokomotywą” widzowie nie pozostaną wyłącznie obserwatorami. Aktorzy połączą teatr lalkowy, klownadę, kabaret i animację publiczności, zapraszając dzieci oraz dorosłych do budowania pociągu. Twórcy wykorzystali przy tym materiały z odzysku, pokazując w scenicznej formie, że działania artystyczne mogą być związane z ograniczaniem odpadów i upcyklingiem.

Muzyczny program Pozytywki obejmie zarówno koncert dla niemowląt i małych dzieci, jak i wydarzenie dla całych rodzin. KreAktywni poprowadzi Marta Trudzińska, absolwentka Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, związana z edukacją muzyczną i prowadzeniem zespołów wokalnych.

Podczas koncertu Ani Brody muzyka spotka się z poezją. Akustyczna formuła i rodzinny repertuar mają sprzyjać wspólnemu słuchaniu oraz śpiewaniu. Wśród zapowiedzianych utworów są „Jak wygląda wiatr”, „Siedzieli na ganku” i „Szybko zbudź się, szybko wstawaj”.

„Klaudek i Klaudynka” wykorzystają z kolei formułę konkursu na najśmieszniejszego klauna. Dzieci będą mogły wpływać na przebieg zabawy i proponować własne pomysły. W „KSIĘŻYC’owych OPOWIEŚCIACH” punktem wyjścia staną się pytania o mądrość, miłość, wolność i szczęście, przedstawione za pomocą lalek i rozbudowanej scenografii.

Pozytywka od 2017 roku przyciąga tysiące odbiorców

Pomysł na Festiwal Świata Baśni i Bajek Pozytywka powstał latem 2017 roku. Pierwsza edycja zgromadziła dużą publiczność i była odpowiedzią na niedobór wydarzeń performatywnych przygotowanych z myślą o dzieciach. W kolejnych latach festiwal zyskiwał odbiorców, a jego program zaczął łączyć funkcję artystyczną, kulturalną i edukacyjną.

Sprzedaż biletów oraz zapisy rozpoczęły się 3 sierpnia o godz. 10:00. Wydarzenia w Parku Kochanowskiego są bezpłatne, natomiast na koncert Gordonowski obowiązują zapisy. Szczegółowe zasady udziału zależą od wybranego punktu programu.

na podstawie: UM Bydgoszcz.

Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Urząd Miasta). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.

Treści na stronie są opracowywane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji