Moje Zdrowie nowy program badań dla dorosłych od 20 roku życia

2 min czytania
Moje Zdrowie nowy program badań dla dorosłych od 20 roku życia

Nowy program profilaktyczny dla dorosłych mieszkańców miasta zachęca do regularnych badań i troski o zdrowie. To szansa na wczesne wykrycie poważnych schorzeń i indywidualne wsparcie medyczne sprawdź, jak możesz skorzystać!

  • Program Moje Zdrowie dostępny dla dorosłych w naszym mieście
  • Mieszkańcy poznają wyniki badań i otrzymają indywidualny plan zdrowotny

Program Moje Zdrowie dostępny dla dorosłych w naszym mieście

Od przyszłego tygodnia każdy mieszkaniec naszego miasta, który ukończył 20 lat, będzie mógł zgłosić się do nowego programu profilaktycznego pod nazwą Moje Zdrowie”. Inicjatywa ma na celu zachęcenie dorosłych do regularnej kontroli stanu zdrowia oraz wykonywania badań, które pomogą w wykryciu chorób we wczesnym stadium. Zgłoszenia można dokonać przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP), aplikację Moje IKP lub bezpośrednio w lokalnej placówce Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ).

Minister Zdrowia Izabela Leszczyna podkreśla, że program ma wyrobić u dorosłych nawyk dbania o siebie podobnie jak rodzice dbają o zdrowie swoich dzieci. Od dziesięcioleci jesteśmy przyzwyczajeni do okresowych profilaktycznych badań dzieci i młodzieży… Dlatego dzisiaj wprowadzamy taki bilans zdrowia również dla osoby dorosłej. Ma on w nas wyrobić dobry nawyk regularnych badań i dbania o swoją kondycję zdrowotną” mówi minister.

Mieszkańcy poznają wyniki badań i otrzymają indywidualny plan zdrowotny

Podstawą udziału w programie jest wypełnienie ankiety zdrowotnej, którą można samodzielnie uzupełnić online lub z pomocą personelu medycznego podczas wizyty w POZ. Osoby powyżej 60 roku życia odpowiadają dodatkowo na pytania dotyczące diagnostyki chorób otępiennych. Na podstawie ankiety placówka wystawi skierowanie na odpowiednie badania, które będą dostosowane do wieku i stanu zdrowia pacjenta.

Po wykonaniu badań każdy uczestnik spotka się z lekarzem lub pielęgniarką, aby omówić wyniki i otrzymać spersonalizowany plan zdrowotny. Dzięki temu możliwe będzie szybkie reagowanie na wszelkie niepokojące sygnały oraz zaplanowanie dalszej opieki.

Program zastępuje wcześniejszy pilotaż Profilaktyka 40+”, rozszerzając grupę uprawnionych oraz oferując bardziej kompleksową opiekę. Udział mogą wziąć osoby od 20 roku życia raz na pięć lat, a osoby powyżej 49 lat raz na trzy lata.

Dla tych, którzy korzystali z programu pilotażowego do końca kwietnia, przewidziano możliwość kontynuacji do maja 2025 roku, a po upływie roku od ostatniej ankiety będą mogli przystąpić do Moje Zdrowie”.

Na podstawie: Kujawsko-pomorski Urząd Wojewódzki

Autor: krystian