Gwiazda świętuje 105 lat historii i sportowych sukcesów w Bydgoszczy

Bydgoska Gwiazda świętuje imponujące 105 lat sportowej tradycji i sukcesów. Od skromnych początków przy parafii Św. Trójcy po nowoczesne obiekty klub nieustannie inspiruje kolejne pokolenia młodych sportowców.
- Sportowe dziedzictwo Bydgoszczy z Gwiazdą na czele
- Bydgoszcz dumna z medalistów i olimpijczyków Gwiazdy
- Nowoczesna baza sportowa Gwiazdy zmienia oblicze bydgoskiego sportu
Sportowe dziedzictwo Bydgoszczy z Gwiazdą na czele
Wiosną 1920 roku w Bydgoszczy narodziła się jedna z najstarszych i najbardziej zasłużonych instytucji sportowych miasta Klub Sportowy Gwiazda. Początkowo sekcja piłkarska działająca przy parafii Św. Trójcy szybko rozwinęła skrzydła, a nazwa Gwiazda” i barwy niebiesko-białe stały się symbolem pasji i zaangażowania lokalnej społeczności.
Pierwsze mecze odbywały się na różnych boiskach rozsianych po mieście, od terenów nad Kanałem Bydgoskim, przez poligon na Błoniu, aż po Ogród Patezera. W 1924 roku drużyna zaczęła rywalizować o mistrzostwo Bydgoszczy, a kilka lat później dzięki wsparciu miasta powstało własne boisko przy ulicy Nakielskiej, które stało się sercem klubu.
Gwiazda szybko poszerzyła swoją działalność o kolejne dyscypliny: tenis stołowy, koszykówkę, siatkówkę, lekkoatletykę oraz kajakarstwo. Z czasem infrastruktura sportowa rozrosła się o dodatkowe boiska treningowe i halę sportową, co umożliwiło rozwój talentów w wielu dziedzinach.
Bydgoszcz dumna z medalistów i olimpijczyków Gwiazdy
Po II wojnie światowej Gwiazda kontynuowała swoją misję wychowywania wybitnych sportowców. Wśród nich jest Daniela Walkowiak medalistka olimpijska w kajakarstwie z Rzymu, oraz Marian Sypniewski, który dwukrotnie stawał na podium igrzysk olimpijskich w szermierce (Moskwa 1980 i Barcelona 1992).
Lata 90. przyniosły świetne wyniki sekcji zapaśniczej, gdzie Norbert Świerblewski, Damian Świetlik i Bartłomiej Bartnicki należeli do krajowej czołówki. Bartnicki reprezentował Polskę dwukrotnie na igrzyskach olimpijskich, potwierdzając wysoki poziom szkolenia w klubie.
Nie sposób pominąć Stefana Majewskiego wychowanka Gwiazdy, który zdobył srebrny medal mistrzostw świata w piłce nożnej w 1982 roku oraz zaliczył 40 występów w reprezentacji Polski. Jego kariera obejmowała także występy w bydgoskich klubach Chemik i Zawisza oraz znanych europejskich zespołach jak Legia Warszawa czy niemiecki 1. FC Kaiserslautern.
Nowoczesna baza sportowa Gwiazdy zmienia oblicze bydgoskiego sportu
W ostatnich latach największe triumfy święcą tenisiści stołowi ZOOLeszcz Gwiazdy. Drużyna grająca w Superlidze zdobyła Puchar i Superpuchar Polski w 2023 roku oraz medale mistrzostw kraju srebro w 2022 i dwa brązowe krążki w kolejnych sezonach.
Również szachiści klubu mogą pochwalić się tytułem drużynowego Mistrza Polski, co świadczy o wszechstronności i sile Klubu Sportowego Gwiazda.
Dzięki inwestycjom Miasta Bydgoszczy baza treningowa stale się rozwija. Wokół głównego boiska pojawiła się tartanowa bieżnia, a w 2018 roku oddano do użytku pełnowymiarowe boisko ze sztuczną murawą koszt inwestycji przekroczył 3 miliony złotych.
Jestem z klubem związany ponad 40 lat i widzę, jak bardzo się zmienia. Przede wszystkim baza. Przydałaby się jeszcze tylko nowa hala. 105 lat to piękny wiek. Najważniejsze, że klub nadal działa. Chciałbym podziękować wszystkim ludziom działającym w Gwieździe. To dzięki ich zaangażowaniu obecnie trenuje tutaj prawie 600 młodych bydgoszczanek i bydgoszczan mówi Zbigniew Leszczyński, prezes KS Gwiazda.
Z okazji jubileuszu zaplanowano oficjalne uroczystości na 26 kwietnia 2025 roku , które będą doskonałą okazją do uczczenia bogatej historii i przyszłości jednego z filarów bydgoskiego sportu.
Według informacji z: Urząd Miasta Bydgoszczy
Autor: krystian