Bydgoszcz uczciła pamięć swoich dawnych mieszkańców w niezwykły sposób!

W poniedziałek, 27 stycznia, Bydgoszcz uczciła Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, składając hołd tym, którzy stracili życie w tragicznych okolicznościach II wojny światowej. Wydarzenie zgromadziło mieszkańców oraz przedstawicieli władz miasta, a jego celem było przypomnienie o historii i znaczeniu pamięci.
- Bydgoszcz pamięta o ofiarach Holokaustu przy obelisku
- Przypomnienie imion bydgoskich Żydów
- Zaproszenie na spacer śladami bydgoskich Żydów
Bydgoszcz pamięta o ofiarach Holokaustu przy obelisku
Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 12:00 u zbiegu ulic Jana Kazimierza i Pod Blankami, gdzie niegdyś znajdowała się bydgoska synagoga. Miejsce to ma szczególne znaczenie dla lokalnej społeczności żydowskiej, a także dla wszystkich mieszkańców Bydgoszczy. Obelisk, który obecnie stoi w tym miejscu, symbolizuje pamięć o tragicznych wydarzeniach z przeszłości.
W ceremonii wzięli udział przedstawiciele miasta, w tym zastępca prezydenta Mirosław Kozłowicz, który złożył kwiaty oraz kamienie - tradycyjne żydowskie symbole pamięci. Uroczystość była nie tylko okazją do refleksji nad historią, ale również do podkreślenia wartości tolerancji i szacunku dla różnorodności kulturowej.
Przypomnienie imion bydgoskich Żydów
Następnie uroczystości przeniosły się na plac Teatralny, gdzie aktorka Teatru Polskiego w Bydgoszczy, Dagmara Mrowiec-Matuszak, odczytała imiona żydowskich mieszkańców Bydgoszczy, którzy stracili życie podczas II wojny światowej. To wzruszające wydarzenie miało na celu przywrócenie pamięci o tych ludziach i ich wkładzie w życie miasta.
Zaproszenie na spacer śladami bydgoskich Żydów
W sobotę, 1 lutego o godzinie 14:00, odbędzie się wyjątkowy spacer po Bydgoszczy śladami żydowskiej historii miasta. Uczestnicy spotkają się przed wejściem do Młynów Rothera i będą mieli okazję poznać historię bydgoskich Żydów pod przewodnictwem Damiana Amon Rączki, wiceprezesa Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu oraz aktywisty Sieci Dialogu Polsko-Żydowskiego. Trasa spaceru obejmie m.in. Stary Rynek, ulicę Jezuicką oraz miejsce po synagodze przy ulicy Jana Kazimierza.
Udział w spacerze jest bezpłatny i stanowi doskonałą okazję do zgłębienia wiedzy na temat lokalnej historii oraz kultury żydowskiej. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych!
Autor: krystian