Bydgoszcz zdobywa kolejną prestiżową nagrodę – co to oznacza dla miasta?
Bydgoszcz z dumą przyjmuje tytuł Kreatora Energii 2024, co jest kolejnym dowodem na innowacyjne podejście miasta do zarządzania energią. Wczoraj, 10 grudnia, podczas Kongresu Rozwoju Energetyki Odnawialnej KREO24, Tomasz Bońdos, dyrektor Zespołu Zarządzania Energią Urzędu Miasta, odebrał nagrodę za nowatorskie rozwiązania w zakresie digitalizacji rozliczeń energii elektrycznej.

Innowacyjne podejście Bydgoszczy do zarządzania energią

Miasto Bydgoszcz wyróżnia się na tle innych polskich miast dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii w zarządzaniu energią. Otrzymany tytuł „Kreatora Energii” to nie tylko prestiż, ale także uznanie dla działań, które przyczyniają się do ochrony środowiska. Jak podkreśla Tomasz Bońdos,
„Bydgoszcz została ponownie doceniona za zarządzanie energią oparte na robotyzacji, co oznacza brak papierowych faktur i wyręczenie człowieka w żmudnych, powtarzalnych zadaniach przez robota”
. Dzięki automatyzacji procesów, miasto zredukowało koszty energii elektrycznej o 40%, a cieplnej o 15%. To znaczące osiągnięcie, które pokazuje, jak technologia może wspierać efektywność energetyczną i przyczynić się do zrównoważonego rozwoju.

Robotyzacja w bydgoskim urzędzie – krok ku przyszłości

W bydgoskim urzędzie miasta działa zespół IT, który liczy trzydzieści osób. To właśnie tam zrodził się pomysł na wykorzystanie robota do zarządzania dokumentacją związaną z energią elektryczną. Robot, który został wprowadzony w 2021 roku, nie jest jedynym tego typu rozwiązaniem. Wcześniejsze projekty obejmowały m.in. robotyzację procesów windykacyjnych oraz zarządzanie dokumentacją dotyczącą gospodarki odpadami. Robot w technologii RPA (Robotic Process Automation) loguje się na e-BOK sprzedawcy i dystrybutora energii elektrycznej, pobierając nowe dokumenty minimum raz dziennie.
„Średnioroczna liczba dokumentów do pobrania może dochodzić do 120 tys. sztuk”
– informuje Bońdos. Koszt wdrożenia tego innowacyjnego rozwiązania wyniósł 133 tys. zł, a projekt rozpoczęto w październiku 2020 roku.

Bydgoszcz na drodze do zrównoważonego rozwoju

Nagrody, które Bydgoszcz zdobyła w ostatnich latach, są dowodem na to, że miasto stawia na nowoczesne i ekologiczne rozwiązania. W 2023 roku Bydgoszcz otrzymała tytuł Lidera Transformacji Energetycznej za projekt związany z robotyzacją procesu pozyskiwania i archiwizacji dokumentów. Warto również wspomnieć o sukcesie z października 2022 roku, kiedy to robot zdobył pierwsze miejsce za najlepsze usługi smart w polskich miastach podczas targów Smart City Expo Poland. Dzięki takim inicjatywom Bydgoszcz nie tylko dąży do poprawy efektywności energetycznej, ale także staje się wzorem do naśladowania dla innych miast. Jakie kolejne kroki podejmie miasto w kierunku zrównoważonego rozwoju? Czas pokaże, ale jedno jest pewne – Bydgoszcz nie zamierza spoczywać na laurach.
UM Bydgoszcz