Trendy w turystyce – jakich miejsc noclegowych szukają Polacy?

Branża turystyczna to dynamicznie rozwijający się sektor. Okazuje się, że przechodzi też pewne transformacje. Trendy turystyczne są obecnie całkiem inne niż kilkanaście, a nawet kilka lat temu. Gdzie więc chcą wypoczywać turyści? Poznaj aktualne trendy i sprawdź, jak zmienia się oblicze turystyki.

Turystyka krajowa wciąż pnie się w górę

Polacy coraz częściej decydują się na wypoczynek poza domem, odwiedzając najpiękniejsze zakątki Polski. Nie możemy też narzekać na brak turystów zagranicznych, którzy chętnie wybierają się do naszego kraju. W 2023 r. Polacy wzięli udział w większej liczbie krajowych wyjazdów turystycznych (o 1 proc.). Liczba turystów zagranicznych przekroczyła zaś 7 mln, co oznacza wzrost o 21 proc.

Dlaczego turyści decydują się na zwiedzanie Polski? W przypadku podróży krajowych powodem jest nie tylko atrakcyjna cena oraz łatwość zorganizowania wypoczynku. Polacy doceniają m.in. różnorodność krajobrazów, tradycyjną kuchnię oraz poczucie bezpieczeństwa. Zagraniczni turyści uwielbiają z kolei skarby natury, liczne zabytki oraz słynną, polską gościnność. Infrastruktura turystyczna w Polsce jest coraz bardziej rozwinięta, co sprawia, ze nie ma tu czasu na nudę.

Jak wypoczywają Polacy?

Jeszcze kilkanaście lat temu Polacy tłumnie odwiedzali pensjonaty i ośrodki wypoczynkowe. Popularne były również kempingi oraz noclegi w namiocie. Wymagania turystów znacznie wzrosły kilka lat temu. A razem z nimi zaczęły powstawać rozległe kompleksy hotelowe z basenami i restauracjami. Jak jest teraz? Tendencja ponownie się zmienia – trendy dominujące w polskiej turystyce znajdziesz poniżej.

Apartamenty zamiast hoteli

Polacy cenią na wakacjach swobodę i nie chcą m.in. dopasowywać się do pory śniadania hotelowego. Przestają też gustować w niewielkich pokojach, w których czasami trudno nawet pomieścić bagaże. I dlatego często na miejsce noclegu wybierają komfortowe apartamenty, zlokalizowane w nowoczesnych kompleksach. Jakie są zalety takiego rodzaju wypoczynku?

● poczucie prywatności,

● większa przestrzeń,

● komfortowe wyposażenie,

● własna kuchnia.

Pobyt w apartamencie ułatwia też lepsze poznanie lokalnego klimatu, zwyczajów i kuchni, pomagając w doświadczaniu codziennego życia mieszkańców danego miejsca. Wszelkie udogodnienia, jak np. pralka, kuchnia lub taras, sprawiają że można spędzić w apartamencie dłuższy czas niż w hotelu.

Workation

Workation powstało z połączenia dwóch, angielskich słów: work (praca) i vacation (wakacje). Można więc łatwo się domyślić, że oznacza pracę i jednoczesny wypoczynek. Jak to możliwe? Ten trend dotyczy osób pracujących zdalnie. W praktyce wygląda to następująco: zabierasz ze sobą sprzęt niezbędny do pracy i o dowolnej porze roku wyjeżdżasz na przedłużony wypad w atrakcyjne turystycznie miejsce. Na co dzień pracujesz, a po godzinach zwiedzasz, poznajesz lokalne zwyczaje i wypoczywasz.

Decydując się na workation, możesz zaszyć się w cudownym miejscu nawet na dłuższy czas (np. kilka miesięcy). Co ciekawe, Polacy wybierają na wokation zazwyczaj Polskę (nie będzie problemu w przypadku konieczności zjawienia się w firmie), a w szczególności typowo turystyczne regiony, jak np. Mazury.

Slow tourism i calmcation

Masowa turystyka i szybkie tempo zwiedzania powoli odchodzą w niepamięć. Obecnie w modzie jest bowiem slow toursim. Co to takiego? Jest to sposób wypoczynku, podczas którego turyści koncentrują się na spowolnieniu tempa podróży. Slow tourism stoi w opozycji do zwiedzania skupionego na odhaczaniu jak największej ilości miejsc.

Slow toursim często łączy się z calmcation. W tym rodzaju turystyki rezygnuje się z zatłoczonych kurortów na rzecz spokojnych miejsc. Często są to malownicze przyrodniczo lokalizacje, oferujące wypoczynek na łonie natury.

Trendy w turystyce szansą na pomnożenie kapitału

Śledząc trendy w turystyce, możesz łatwiej podjąć trafne decyzje biznesowe. Dlaczego? Inwestując w apartament zlokalizowany w odpowiednim miejscu, otwierasz przed sobą szansę na pomnożenie kapitału. Najlepszym przykładem są mieszkania na sprzedaż w Mrągowie od Pratum. Osiedle zaprojektowane w zgodzie z naturą jest położone nad jeziorem Czos, tuż przy Górze Czterech Wiatrów. To doskonałe miejsce na workation, a także wypoczynek w otoczeniu dziewiczej, mazurskiej przyrody. Mazury są uwielbiane przez turystów polskich i zagranicznych, a także miłośników calmcation i slow tourism. To prawdziwa perełka na mapie Polski, która wciąż rozwija swój potencjał.