Rada Miasta Bydgoszczy popiera Metropolię i odrzuca dwubiegunowość z Toruniem
Podczas ostatniej sesji Rady Miasta Bydgoszczy, radni jednogłośnie opowiedzieli się za budową Metropolii Bydgoszcz, sprzeciwiając się jednocześnie pomysłowi utworzenia dwubiegunowej metropolii bydgosko-toruńskiej. W dokumencie, który został przyjęty, podkreślono istotne różnice między obydwoma miastami oraz potrzebę ich dalszego rozwoju w niezależny sposób.

Wyraźne stanowisko Rady Miasta

Rada Miasta Bydgoszczy przyjęła jednoznaczne stanowisko, w którym wyraża brak merytorycznych podstaw do tworzenia wspólnej metropolii z Toruniem. Radni zaznaczyli, że historyczne doświadczenia oraz analizy dotyczące współpracy między tymi dwoma miastami wskazują na potrzebę ich odrębnego rozwoju. „Nie ma podstaw merytorycznych, ani woli bydgoskiego samorządu, do tworzenia dwubiegunowej metropolii bydgosko-toruńskiej” – wskazują w przyjętej uchwale.

Rola Bydgoszczy w regionie

Podczas dyskusji radni podkreślili, że Bydgoszcz, jako miasto z większym potencjałem demograficznym i gospodarczym, powinna pełnić rolę centralnego ośrodka w planowanej metropolii. Konsekwentne promowanie jej unikalnych atutów ma przyczynić się do szybszego rozwoju całego regionu oraz zwiększenia spójności województwa kujawsko-pomorskiego. Warto zauważyć, że polityka zrównująca obie miejscowości prowadzi jedynie do osłabienia ich pozycji w porównaniu z innymi, silniejszymi ośrodkami miejskimi w Polsce.

Poparcie dla prezydenckich inicjatyw

Radni wyrazili również pełne poparcie dla działań prezydenta Rafała Bruskiego, który wystosował pismo do Minister Funduszy i Polityki Regionalnej. Wsparcie dla metropolii znajduje również odzwierciedlenie w stanowiskach różnych organizacji lokalnych, takich jak Stowarzyszenie „Metropolia Bydgoska” czy Bydgoski Ruch Miejski. To sygnał, że lokalne środowisko jest zgodne w kwestii dalszego zacieśniania współpracy na rzecz rozwoju Bydgoszczy jako kluczowego ośrodka w regionie. Wszystkie te działania mają na celu nie tylko wzmocnienie pozycji Bydgoszczy, ale także lepsze zarządzanie zasobami i projektami, które będą korzystne dla mieszkańców i regionu jako całości.
Na podstawie: Urząd Miasta Bydgoszczy