Obchody 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej z pokazem filmowym na Starym Rynku
W najbliższą niedzielę, 1 września, mieszkańcy będą mieli okazję wziąć udział w wyjątkowych obchodach 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej, które odbędą się na Starym Rynku. Uroczystości te będą połączone z pokazem filmowym, co z pewnością przyciągnie wielu chętnych do wspólnego uczczenia tej ważnej rocznicy.

Uroczystości liturgiczne i pamięć o bohaterach

Obchody rozpoczną się o godzinie 12:00 mszą świętą w intencji Ojczyzny, która odbędzie się w kościele garnizonowym przy ul. Bernardyńskiej. Warto wspomnieć, że już o 11:00 na Cmentarzu Bohaterów Bydgoszczy odbędzie się uroczystość, w której wezmą udział delegacje władz państwowych, samorządowych oraz przedstawiciele wojska. To tam złożą kwiaty i zapalą znicze na mogiłach zasłużonych mieszkańców, takich jak Leon Barciszewski i Bernard Śliwiński, którzy w obliczu wybuchu wojny wykazali się niezwykłą odwagą i poświęceniem dla miasta.

Przemarsz i wspólne świętowanie

Po mszy, uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział w uroczystym przemarszu w towarzystwie orkiestry wojskowej, który poprowadzi ich na Stary Rynek. Tam, pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa Ziemi Bydgoskiej, odbędą się dalsze oficjalne obchody, w tym podniesienie flagi państwowej oraz okolicznościowe przemowy. To ważny moment, aby w ciszy i zadumie przypomnieć sobie o tragicznych wydarzeniach z przeszłości, które na zawsze zmieniły oblicze Europy.

Kino plenerowe i refleksja nad historią

O godzinie 17:00 rozpocznie się plenerowy pokaz filmowy, który wprowadzi uczestników w refleksyjną atmosferę. Na ekranie pojawi się polski melodramat wojenny „Jutro idziemy do kina” w reżyserii Macieja Kwiecińskiego, opowiadający o młodych mężczyznach w przededniu wojny. Dodatkowo, widzowie będą mogli zobaczyć biograficzny dramat wojenny „Pianista” w reżyserii Romana Polańskiego, który przeniesie ich do czasów warszawskiego getta. Te filmy nie tylko bawią, ale i skłaniają do głębokiej refleksji nad losem ludzi w obliczu wojennej tragedii.

Warto także zwrócić uwagę na propozycje, jakie przygotowało Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego. W weekendy wrześniowe, w Exploseum, będzie można zwiedzać alternatywną trasę z przewodnikiem, co stanowi doskonałą okazję do poznania historii lokalnych wydarzeń związanych z II wojną światową.

Niech te obchody będą nie tylko okazją do uczczenia pamięci, ale także do wspólnego przeżywania historii, która kształtuje naszą tożsamość i wspólnotę. Zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w tym szczególnym dniu.


Opierając się na: Urząd Miasta w Bydgoszczy