Rowerowa Stolica Polski 2024: 14 milionów kilometrów przejechanych w czerwcu

W tegorocznej edycji Rowerowej Stolicy Polski 2024 uczestnicy pokazali, że miłość do dwóch kółek nie zna granic. Wspólnie przejechaliśmy imponujące 14,1 miliona kilometrów! Kto triumfował w tej rywalizacji i jakie były najważniejsze momenty tego wydarzenia? Przedstawiamy szczegóły.
- Podsumowanie rywalizacji i najważniejsze wyniki
- Rekordowe osiągnięcia indywidualne
- Wzrost popularności rowerowej rywalizacji
- Klasyfikacje i szczegółowe wyniki
Podsumowanie rywalizacji i najważniejsze wyniki
Tegoroczna edycja Rowerowej Stolicy Polski przyniosła imponujące wyniki. W rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski wzięło udział 53 miasta i 96 gmin. Przez cały czerwiec w akcji uczestniczyło ponad 70 tysięcy osób, które razem przejechały ponad 14,1 miliona kilometrów.
Podczas uroczystości w bydgoskim Teatrze Kameralnym zostały wręczone nagrody dla najlepszych miast, gmin oraz uczestników. Biała Podlaska ponownie zwyciężyła w kategorii open miast, wyprzedzając Puławy i Gniezno. Wśród gmin triumfował Otyń, a na podium znalazły się również Świekatowo i Łysomice.
Rekordowe osiągnięcia indywidualne
W tegorocznej edycji wyjątkowe osiągnięcia zanotowali Krzysztof Fechner i Jakub Kwiatkowski, którzy wspólnie przejechali ponad 10 tysięcy kilometrów, bijąc rekord Polski. Krzysztof Fechner podkreślił, że ich sukces był wynikiem wzajemnego dopingu i wsparcia. Bardzo dużo nas to kosztowało, ale wspólnie się dopingowaliśmy i wspieraliśmy. Dziennie średnio pokonywaliśmy ok. 300 km. Odwiedziliśmy mnóstwo pięknych miejscowości i spotkaliśmy bardzo wielu ciekawych ludzi” mówił Fechner.
Wzrost popularności rowerowej rywalizacji
Prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski, podkreślił rosnącą popularność wydarzenia oraz zaangażowanie uczestników. To wasze zaangażowanie sprawia, że jest nas coraz więcej. Ta akcja z roku na rok rośnie w siłę i mam nadzieję, że tak będzie i w kolejnych edycjach” powiedział podczas ceremonii. Rywalizacja o Puchar Rowerowej Stolicy Polski staje się coraz bardziej popularna, przyciągając zarówno rowerzystów z dużych miast, jak i małych gmin.
Klasyfikacje i szczegółowe wyniki
Oprócz głównej nagrody dla Białej Podlaskiej, wręczone zostały również puchary w klasyfikacjach miast w pięciu kategoriach na podstawie liczby ludności. W klasyfikacji indywidualnej wyróżniono najlepszych rowerzystów i rowerzystki zarówno z miast, jak i gmin.
Podsumowując, tegoroczna edycja Rowerowej Stolicy Polski była pełna emocji i rekordowych wyników. Zarówno indywidualne osiągnięcia, jak i zaangażowanie całych społeczności pokazują, jak ważnym elementem naszej kultury staje się jazda na rowerze. Czekamy z niecierpliwością na kolejną edycję i nowe, imponujące wyniki!
Na podst. Urząd Miasta Bydgoszczy
Autor: krystian