Rowerowa Stolica Polski 2024: 14 milionów kilometrów przejechanych w czerwcu
W tegorocznej edycji Rowerowej Stolicy Polski 2024 uczestnicy pokazali, że miłość do dwóch kółek nie zna granic. Wspólnie przejechaliśmy imponujące 14,1 miliona kilometrów! Kto triumfował w tej rywalizacji i jakie były najważniejsze momenty tego wydarzenia? Przedstawiamy szczegóły.

Podsumowanie rywalizacji i najważniejsze wyniki

Tegoroczna edycja Rowerowej Stolicy Polski przyniosła imponujące wyniki. W rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski wzięło udział 53 miasta i 96 gmin. Przez cały czerwiec w akcji uczestniczyło ponad 70 tysięcy osób, które razem przejechały ponad 14,1 miliona kilometrów.

Podczas uroczystości w bydgoskim Teatrze Kameralnym zostały wręczone nagrody dla najlepszych miast, gmin oraz uczestników. Biała Podlaska ponownie zwyciężyła w kategorii open miast, wyprzedzając Puławy i Gniezno. Wśród gmin triumfował Otyń, a na podium znalazły się również Świekatowo i Łysomice.

Rekordowe osiągnięcia indywidualne

W tegorocznej edycji wyjątkowe osiągnięcia zanotowali Krzysztof Fechner i Jakub Kwiatkowski, którzy wspólnie przejechali ponad 10 tysięcy kilometrów, bijąc rekord Polski. Krzysztof Fechner podkreślił, że ich sukces był wynikiem wzajemnego dopingu i wsparcia. „Bardzo dużo nas to kosztowało, ale wspólnie się dopingowaliśmy i wspieraliśmy. Dziennie średnio pokonywaliśmy ok. 300 km. Odwiedziliśmy mnóstwo pięknych miejscowości i spotkaliśmy bardzo wielu ciekawych ludzi” – mówił Fechner.

Wzrost popularności rowerowej rywalizacji

Prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski, podkreślił rosnącą popularność wydarzenia oraz zaangażowanie uczestników. „To wasze zaangażowanie sprawia, że jest nas coraz więcej. Ta akcja z roku na rok rośnie w siłę i mam nadzieję, że tak będzie i w kolejnych edycjach” – powiedział podczas ceremonii. Rywalizacja o Puchar Rowerowej Stolicy Polski staje się coraz bardziej popularna, przyciągając zarówno rowerzystów z dużych miast, jak i małych gmin.

Klasyfikacje i szczegółowe wyniki

Oprócz głównej nagrody dla Białej Podlaskiej, wręczone zostały również puchary w klasyfikacjach miast w pięciu kategoriach na podstawie liczby ludności. W klasyfikacji indywidualnej wyróżniono najlepszych rowerzystów i rowerzystki zarówno z miast, jak i gmin.

Podsumowując, tegoroczna edycja Rowerowej Stolicy Polski była pełna emocji i rekordowych wyników. Zarówno indywidualne osiągnięcia, jak i zaangażowanie całych społeczności pokazują, jak ważnym elementem naszej kultury staje się jazda na rowerze. Czekamy z niecierpliwością na kolejną edycję i nowe, imponujące wyniki!


Na podst. Urząd Miasta Bydgoszczy