Wojewoda Kujawsko-Pomorski wręczył akty obywatelstwa polskiego
Województwo Kujawsko-Pomorskie powitało nowych obywateli polskich
  1. Uroczystość nadania obywatelstwa polskiego miała miejsce w Urzędzie Wojewódzkim.
  2. Wojewoda Michał Sztybel osobiście wręczył akty nadania obywatelstwa 24 osobom.
  3. Podczas ceremonii odśpiewano hymn narodowy i przytoczono fragmenty Konstytucji RP.
  4. Wymagania dla kandydatów obejmują m.in. stały pobyt i znajomość języka polskiego.

W Urzędzie Wojewódzkim Kujawsko-Pomorskim odbyła się doniosła ceremonia, podczas której dwadzieścia cztery osoby z różnych zakątków świata zostały oficjalnie przyjęte w poczet obywateli Rzeczypospolitej Polskiej. Wojewoda Michał Sztybel, gospodarz wydarzenia, osobiście przekazał nowym obywatelom akty nadania obywatelstwa. Wydarzenie to jest wyrazem polityki otwartości i integracji, którą nasz kraj pielęgnuje.

Wojewoda Michał Sztybel, zwracając się do obecnych, podkreślił znaczenie zachowania własnej tożsamości przy jednoczesnym wkładzie w społeczność lokalną: "Proszę byście się tej tożsamości nie wyzbywali, żebyście pamiętali o niej, skąd jesteście, skąd do Polski przybywacie oraz z jakiego kraju pochodzicie. Siłą Polski może być różnorodność, silą może być to, że wnoście swoje wartości, historię. Życzę byście nigdy nie żałowali tej decyzji i byli do niej przekonani tak, jak w momencie, gdy składaliście odpowiednie wnioski, aby to obywatelstwo otrzymać." - mówił wojewoda.

Nowi obywatele Polski musieli spełnić szereg wymagań, aby móc ubiegać się o obywatelstwo. Wymogi te obejmują m.in. stały, legalny pobyt na terytorium Polski, znajomość języka polskiego potwierdzona certyfikatem B1 lub ukończenie szkoły z polskim językiem wykładowym, a także posiadanie stabilnego źródła dochodu oraz tytułu prawnego do zajmowanego lokalu mieszkalnego.

Ceremonia nadania obywatelstwa polskiego jest jednym z tych momentów, które nie tylko formalizują status prawny osób, ale również symbolicznie otwierają przed nimi nowy rozdział życia w Polsce. To wydarzenie to nie tylko formalność, ale przede wszystkim święto integracji i wzajemnego szacunku, które łączy różne kultury pod jednym narodowym dachem.


Opierając się na: Urząd Wojewódzki