Nowe Rondo Unii Europejskiej - Symbol Integracji i Rozwoju Bydgoszczy
Nowe rondo Unii Europejskiej na Wzgórzu Wolności już oficjalnie otwarte
  • Odsłonięcie tablicy z nazwą ronda Unii Europejskiej miało miejsce 1 maja.
  • Rondo łączy południowy odcinek Trasy Uniwersyteckiej z al. Jana Pawła II.
  • Łączna inwestycja w II etap Trasy Uniwersyteckiej wyniosła ponad 30 mln zł, z częściowym dofinansowaniem z funduszy unijnych.
  • Wojewoda Kujawsko-Pomorski Michał Sztybel podkreślił znaczenie 20-lecia Polski w Unii podczas Europejskiego Pikniku Rodzinnego.

1 maja stało się symbolicznym dniem dla mieszkańców Wzgórza Wolności, gdyż to właśnie tego dnia zainaugurowano nową nazwę skrzyżowania okrężnego przy ulicach K. Ujejskiego i Karpackiej. Nowe rondo, które powstało w ramach rozbudowy Trasy Uniwersyteckiej w 2018 roku, otrzymało nazwę Unii Europejskiej, co stanowi hołd dla 20 lat członkostwa Polski w strukturach europejskich.

Zmodernizowana infrastruktura drogowa nie tylko usprawniła lokalny ruch, ale także zwiększyła bezpieczeństwo mieszkańców, umożliwiając łatwiejszy dostęp do głównych arterii miasta. Przebudowa, której koszt przekroczył 30 milionów złotych, została wsparta przez fundusze unijne, co podkreśla bezpośredni wpływ członkostwa w Unii na rozwój lokalnej infrastruktury.

Podczas oficjalnego otwarcia, które uświetnił piknik rodzinny na Wyspie Młyńskiej, wojewoda Michał Sztybel wyraził swoje uznanie dla dwudziestoletniej obecności Polski w Unii Europejskiej. "I to nie tylko dlatego, że ekonomiczny bilans dla naszego Polski i Bydgoszczy jest jednoznacznie korzystny. Jesteśmy przede wszystkim bezpieczniejsi, podróżujemy bez ograniczeń, staliśmy się ważnym partnerem gospodarczym. Świętując naszą obecność w europejskiej wspólnocie warto pamiętać, że jesteśmy jej częścią. Wpływamy na to, jak Unia wygląda i w jakim kierunku będzie zmierzać," mówił Sztybel.

Otwarcie ronda Unii Europejskiej jest nie tylko praktycznym udogodnieniem dla mieszkańców, ale również symbolem głębszej integracji i współpracy z Europą, które przyniosły miastu wymierne korzyści i otworzyły nowe możliwości rozwoju. W najbliższych latach, dzięki dalszym projektom finansowanym z unijnych funduszy, można oczekiwać kolejnych pozytywnych zmian w infrastrukturze i jakości życia mieszkańców.


Na podst. UM Bydgoszcz