Zielone światło dla ekologicznego transportu! Rusza drugi nabór wniosków na zakup autobusów nisko- i zeroemisyjnych.
- Od 13 maja do 14 czerwca 2024 r. otwarty nabór wniosków na finansowanie z Krajowego Planu Odbudowy.
- Do rozdysponowania ponad 1,4 mld zł na zakup 372 nowoczesnych autobusów.
- Możliwość zdobycia do 95% dofinansowania na zakup i infrastrukturę.
- Specjalne punkty dla projektów integrujących różne formy transportu.
Z najnowszych informacji wynika, że już wkrótce operatorzy i organizatorzy publicznego transportu zbiorowego będą mieli kolejną szansę na modernizację swoich flot. W ramach drugiego naboru wniosków, który startuje 13 maja 2024 roku, planuje się rozdysponować środki przekraczające 1,4 miliarda złotych na zakup autobusów przyjaznych środowisku, które będą jeździły zarówno na trasach miejskich, jak i pozamiejskich.
W obliczu rosnącej potrzeby redukcji emisji CO2 i poprawy jakości powietrza, nowe autobusy mają być nie tylko ekologiczne, ale i nowoczesne. Do wyboru będą pojazdy elektryczne, wodorowe oraz zasilane alternatywnymi rodzajami paliw, jak CNG czy LPG. W ramach wsparcia przewidziano także fundusze na stworzenie niezbędnej infrastruktury ładowania i tankowania.
„Jazda własnym samochodem to w wielu regionach konieczność, a nie wybór. Naszym celem jest niwelowanie różnic w zakresie standardu podróży pomiędzy komunikacją miejską a podmiejską” – mówi Paweł Gancarz, wiceminister infrastruktury. To właśnie z myślą o tych, którzy na co dzień zmagają się z ograniczoną dostępnością transportu publicznego, rząd planuje dalsze inwestycje w ekologiczny transport zbiorowy.
Pierwszy nabór, zakończony 14 marca 2024 roku, pozwolił na zakup 207 autobusów dla 26 jednostek samorządu terytorialnego. Drugi nabór ma kontynuować te działania, zwiększając liczbę nowoczesnych pojazdów w regionach i umożliwiając dostęp do komfortowego i ekologicznego transportu większej grupie mieszkańców.
Nowoczesne autobusy, które pojawią się na drogach dzięki tym środkom, będą nie tylko bardziej przyjazne dla środowiska, ale także mogą przyczynić się do ożywienia niektórych pozamiejskich linii autobusowych, które obecnie są zagrożone likwidacją. To istotny krok w kierunku zrównoważonego rozwoju i poprawy jakości życia w regionach.
Zainteresowani beneficjenci już teraz mogą zapoznać się ze szczegółowymi wymogami konkursowymi, dostępnymi na stronie Centrum Unijnych Projektów Transportowych, co pozwoli im lepiej przygotować się do procesu aplikacyjnego. Kluczowym elementem oceny wniosków będzie opis istniejącej sytuacji transportowej w regionie oraz plany na integrację różnych form transportu, co ma na celu stworzenie spójnego i efektywnego systemu komunikacyjnego.
Każdy krok w kierunku ekologicznego transportu to nie tylko korzyść dla środowiska, ale także dla nas wszystkich – mieszkańców, którzy na co dzień korzystają z publicznych środków transportu. Dzięki takim inicjatywom jak ta, możemy oczekiwać na coraz wyższy standard podróży oraz mniejsze obciążenie dla naszej planety.
Według informacji z: Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy