Urząd Miasta Bydgoszczy: Stawiamy na edukację ekologiczną. Będzie się działo
Bydgoszcz w zielonej odsłonie: jak miasto przekształca edukację ekologiczną w aktywną działalność
  • Edukacja ekologiczna w Bydgoszczy nabiera rozpędu dzięki inicjatywom miasta.
  • Plany na rok obfitują w ekologiczne wydarzenia i projekty dla mieszkańców.
  • Szkolne programy i granty ekologiczne odgrywają kluczową rolę w lokalnej świadomości ekologicznej.

Bydgoszcz intensyfikuje swoje działania na rzecz edukacji ekologicznej, wzbogacając mieszkańców o wiedzę na temat ochrony środowiska. Z planów na najbliższy czas wynika, że miasto nie ustaje w dążeniu do zielonej przemiany.

"Cztery pory roku" to nowy projekt, który zainauguruje Eko Ferie, rozpoczynające się 19 lutego. Inicjatywa ta jest częścią bogatego programu WiMBP, którego ambasadorką jest Joanna Pawłowska, kierownik Działu Promocji WiMBP w Bydgoszczy. "Zainteresowanie poszczególnymi wydarzeniami było bardzo duże. To cieszy, ale też pokazuje, jak edukacja ekologiczna jest ważna" – podkreśla Pawłowska. W planach znajduje się również Letnia Akademia Recyklingu 3.0 oraz obchody 678. urodzin Bydgoszczy, które zaszczycą mieszkańców ekologicznym przesłaniem.

W ramach edukacji najmłodszych, urząd miasta zapowiedział kontynuację popularnej Mobilnej Szkoły Recyklingu, której trzecia edycja zaplanowana jest na 2024 rok. Program ten skierowany jest do przedszkolaków, a jego celem jest nauczanie o selektywnej zbiórce odpadów i idei zero waste. Inicjatywa ta zdobyła już uznanie wśród nauczycieli i rodziców, poszerzając horyzonty przedszkolaków w temacie odpowiedzialności za środowisko.

Miasto nie zapomina również o wsparciu lokalnych klubów sportowych w organizacji akcji "Sprzątania Świata" i popularyzacji EKOklubów. Dodatkowym bodźcem motywującym mieszkańców do działań ekologicznych jest Bydgoski Grant Ekologiczny. W roku 2023 komisja zarekomendowała przyznanie 36 grantów na kwotę 71 500 zł, co jest znaczącym wsparciem dla lokalnych inicjatyw proekologicznych. "Dla nas bardzo ważne jest wspieranie projektów mających na celu rozwijanie szeroko rozumianej edukacji ekologicznej. Chcemy, by wiedza na temat, jak ważna jest troska o nasze środowisko było jeszcze bardziej propagowana" — zaznacza Łukasz Krupa, zastępca prezydenta Bydgoszczy.

Angażując się w działania na rzecz edukacji ekologicznej, Bydgoszcz wyraźnie sygnalizuje, że zielone inicjatywy są nie tylko odpowiedzią na globalne wyzwania, ale również sposobem na budowanie silnej i świadomej lokalnej społeczności. Jest to przesłanie, które z pewnością zyska uznanie wśród mieszkańców miasta nad Brdą, pragnących żyć w harmonii z naturą.


Źródło: Urząd Miasta Bydgoszczy