Jeśli szukasz ekologicznego i wygodne w obsłudze systemu grzewczego, to pompa ciepła będzie dla Ciebie optymalnym rozwiązaniem. To wyjątkowe urządzenie do działania wykorzystuje energię pobraną z otoczenia, dzięki czemu nie wytwarza szkodliwych dla zdrowia zanieczyszczeń. Pompa ciepła może czerpać energię z powietrza, gruntu lub wody. Czym charakteryzują się poszczególne opcje i którą z nich warto wybrać?
Pompa ciepła powietrze-woda – co warto o niej wiedzieć?
Pompa ciepła powietrze-woda przenosi ciepło z powietrza, które znajduje się na zewnątrz budynku do wody w systemie grzewczym umieszczonym wewnątrz budynku. Korzystanie z zielonej energii jest tanie i wygodne.
Jednak wiele osób obawia się, że montaż pompy ciepła będzie wiązał się z koniecznością przeprowadzenia skomplikowanych robót ziemnych i odwiertów. Tymczasem pompa ciepła powietrze-woda jest rozwiązaniem uniwersalnym, ponieważ nie wymaga wykonywania odwiertów, wykopywania studni głębinowych lub innych kosztownych inwestycji. Zaletą tej opcji jest więc prosta instalacja, niezawodne działanie i nieograniczona dostępność powietrza.
Pompa ciepła powietrze-woda doskonale sprawdza się także w zimie. Wynika to z faktu, że urządzenie może nadal pobierać odpowiednią ilość energii w trybie ogrzewania przy temperaturze wynoszącej -20°C. Natomiast w lecie ogrzane słońcem powietrze jest dostępne wszędzie. Nowoczesna pompa ciepła powietrze-woda efektywnie ogrzewa i wytwarza wodę użytkową w domowym systemie grzewczym przez cały rok.
Pompa ciepła solanka-woda – na czym polega jej działanie?
Pompa ciepła może też pobierać ciepło z ziemi. W Europie Środkowej grunt na głębokości od 1,20 m do 1,50 m jest wystarczająco ciepły nawet w zimowe dni, dzięki czemu wydajność pompy ciepła nie zmniejsza się przy temperaturach poniżej zera.
W tym rozwiązaniu ciepło geotermalne jest absorbowane przez podziemny układ rur. Przepływa przez nie mieszanina propylenoglikolu i wody potocznie nazywana solanką, która jest bezpieczna dla środowiska naturalnego, nie zamarza i efektywnie przekazuje ciepło do parownika.
Pompy ciepła solanka-woda marki Stiebel Eltron mogą bazować na jednych z dwóch rodzajów instalacji: z wymiennikiem pionowym lub z wymiennikiem poziomym.
- Pionowe sondy umieszcza się w niższych warstwach gruntu. W takim wypadku konieczne będzie wykonanie głębokiego odwiertu.
- Natomiast poziomo instalowane są kolektory gruntowe, które bazują na płytszych warstwach gruntu i zajmują bardzo dużo powierzchni.
Oba rozwiązania są wydajne i niemal bezobsługowe.
Pompa ciepła woda-woda – kiedy można ją zastosować?
Wodne pompy ciepła utrzymują wysoką wydajność niemal przez cały rok. Jest to możliwe, ponieważ nawet w bardzo zimne dni temperatura wody waha się od 7°C do 12°C. Wodna pompa ciepła może wykorzystywać do działania okoliczne zbiorniki wodne takie jak stawy, jeziora i rzeki lub studnie głębinowe.
Jeśli zdecydujesz się na korzystanie z wód podziemnych, będziesz musiał zastosować do tego celu układ dwóch studni. Jedna z nich, zwana studnią czerpalną, pobiera wodę z warstwy wodonośnej. Natomiast druga studnia to studnia zrzutowa. Przepływa do niej schłodzona woda gruntowa, a następnie jest odprowadzana do warstwy wodonośnej.
Pompa ciepła wodna przenosi ciepło z wody gruntowej na ciepłą wodę użytkową. Takie rozwiązanie świetnie sprawdza się nie tylko w zimie, ale także w sezonie letnim, ponieważ umożliwia wygodne chłodzenie wnętrza. Wykorzystanie wód gruntowych wiąże się z niskimi kosztami eksploatacyjnymi, dużą wydajnością i jednocześnie jest całkowicie neutralne dla klimatu.
Jak wybrać najlepszą pompę ciepła?
Wybór pompy ciepła nie może być przypadkowy. Przed zakupem warto wziąć pod uwagę wiele parametrów takich jak: moc grzewcza, współczynnik wydajności pompy czy współczynnik sezonowy. Dlatego warto w tej kwestii zasięgnąć opinii fachowców ze Stiebel Eltron. To firma, która prężnie działa w Polsce od ponad 30 lat. W Stiebel Eltron uzyskasz kompleksową pomoc, a specjaliści doradzą Ci, jakie rozwiązanie będzie najlepsze w Twoim przypadku.
W ofercie marki znajdziesz mocne i niezawodne pompy ciepła, które zapewnią Twojej rodzinie komfort w każdych warunkach pogodowych. Jest to doskonałe rozwiązanie dla właścicieli domów jednorodzinnych, którzy preferują wdrażanie rozwiązań bliskich naturze.