Krokosmia to roślina dekoracyjna, które coraz częściej sadzona jest w polskich ogrodach. Wyróżnia się efektownymi kwiatostanami, a także przyjemnym zapachem szafranu. Ze względu na egzotyczne pochodzenie jest to roślina ciepłolubna. Co powinniśmy wiedzieć zanim zdecydujemy się na posadzenie tej rośliny?
Krokosmia – podstawowe informacje
Krokosmia (znana również jako cynobrówka czy montbrecja) to dekoracyjna, wieloletnie roślina wchodząca w skład rodziny kosaćcowatych. W naturalnych warunkach można ją spotkać w Afryce. Jako roślina uprawna jest ona popularna w wielu krajach na całym świecie. Krokosmia jest silnie rozgałęziona. W sprzyjających warunkach może osiągnąć do 100 centymetrów wysokości. Częścią podziemną tej rośliny jest pionowy łańcuch cebul, gdzie najmłodsze cebule krokosmi rosną na szczycie, najstarsze natomiast na dole (najstarsza, znajdująca się na samym dole cebula posiada kurczliwe korzenie). Liście krokosmii mogą być lancetowate lub równowąskie. Roślina posiada bardzo efektowne kwiatostany, które składają się z 4 do 20 mniejszych kwiatów. Kwiaty mają barwę pomarańczową lub czerwoną i są ułożone przeciwstawnie. Okres kwitnienia rozpoczyna się w lipcu i może trwać nawet do września lub października. Roślina ta jest chętnie wykorzystywana przez florystów jako kwiat cięty. Jej owocami są kuliste, wielonasienne, trójkomorowe torebki. Wysuszone kwiaty krokosmii po umieszczeniu w wodzie posiadają bardzo silny zapach szafranu.
Krokosmia – jak wygląda jej uprawa w polskich warunkach
Krokosmia dobrze prezentuje się samodzielnie lub w większych grupach. Warto jest dobrze zastanowić się nad wyborem konkretnej odmiany tej rośliny – niektóre z nich mogą zimować w gruncie. Jeżeli chcemy posadzić ją w przydomowym ogrodzie, koniecznie zapewnijmy jej stanowisko słoneczne, ciepłe i osłonięte od silnego wiatru, który mógłby połamać jej łodygi.
Cynobrówka potrzebuje gleby zasobnej w składniki odżywcze, przepuszczalnej, o pH od obojętnego do lekko zasadowego, próchniczej. W żadnym wypadku nie można sadzić jej w glebach ciężkich i podmokłych.
Doświadczeni ogrodnicy radzą sadzić bulwy krokosmii w ogrodzie mniej więcej w połowie kwietnia (jeżeli zdecydujemy się na odmianę zimującą w gruncie – nawet we wrześniu). Ważne jest, żeby zachować około 15-centymetrowe odstępy pomiędzy poszczególnymi cebulami. Posadzenie roślin zbyt blisko sprawi, że będą one zdeformowane.
Warto zdawać sobie sprawę, że krokosmie rozrastają się bardzo szybko. Z tego względu co 3 lub 4 lata należy rozdzielać kępy i przesadzać rośliny.
Krokosmia – jakich zabiegów pielęgnacyjnych potrzebuje ta roślina
Jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych w przypadku krokosmii jest regularne podlewanie. Nie należy jednak przesadzać z ilością wody.
Pamiętajmy również, żeby od razu po przekwitnięciu rośliny usuwać kwiatostany. Wytwarzanie nasion bowiem bardzo osłabia cebule.
Koniecznie pamiętajmy także o usuwaniu chwastów, które są szczególnie dużym zagrożeniem w pierwszych fazach rozwoju rośliny.
Roślina potrzebuje nawożenia co około 3 tygodnie. Do tego celu wybieramy nawozy wieloskładnikowe lub nawozy organiczne.
Jak wybrać cebule krokosmii?
Jeżeli kupujemy cebule krokosmii w sklepie ogrodniczym, koniecznie dobrze się im przyjrzyjmy. Powinny być duże, jędrne, pozbawione uszkodzeń mechanicznych i przebarwień. Kupując przez internet nie mamy możliwości przyjrzenia się cebulom. Z tego względu dobrze jest kupować je wyłącznie z oferty renomowanych, polskich producentów, którzy dają nam gwarancję najwyższej jakości. Obowiązkowo sprawdźmy datę ważności produktu (po jej upływie zdolność do kiełkowania może być mniejsza).