Osoby, które postanowiły zainwestować w OZE i fotowoltaikę zastanawiają się nad ubezpieczeniem paneli słonecznych. Zakup polisy to dodatkowe zobowiązanie, ale to bardzo rozsądna i odpowiedzialna decyzja, która pozwoli nam uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji. Mimo, że ryzyko uszkodzenia instalacji fotowoltaicznej nie jest duże, to jednak istnieje, a usunięcie szkody z własnej kieszeni, może okazać się bardzo kosztowne. Czy warto ubezpieczyć panele fotowoltaiczne? W tym artykule przedstawiamy wady i zalety polisy na fotowoltaikę.
Ubezpieczenie fotowoltaiki – jak działa?
Instalację fotowoltaiczne i pompy ciepła zyskują na popularności. Z tego powodu coraz więcej towarzystw ubezpieczeniowych rozszerza swoją ofertę o ubezpieczenie OZE. Jak działa ta polisa? Przede wszystkim właściciel instalacji wybierze odpowiednią dla siebie polisę, a po znalezieniu najkorzystniejszej opcji dla siebie podpisuję umowę ubezpieczeniową. Dzięki temu nasza instalacja fotowoltaiczna zostanie objęta ochroną i w razie wystąpienia szkody ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie. To świadczenie finansowe pokryje koszty naprawy lub zakupu nowej instalacji.
Ubezpieczenie domu, a ubezpieczenie fotowoltaiki
Istnieją dwie możliwości zakupu ochrony dla systemu fotowoltaiki. Właściciele systemu fotowoltaicznego mogą wybrać tradycyjne ubezpieczenie domu lub kupić osobną polisę dla OZĘ. Którą wybrać? Czym się różnią? W przypadku ubezpieczenia domu, ochroną są objęte także elementy stałe, co oznacza, że ochroną zostanie objęta również pompa ciepła, która znajduje się bezpośrednio przy budynku mieszkalnym lub jego wnętrzu. Warto jednak zaznaczyć, że jeśli pompa znajduję się w osobnym budynku gospodarczym, to w razie wystąpienia uszkodzenia, nie będzie ona objęta ubezpieczeniem. To samo tyczy się fotowoltaiki, gdy wykupiliśmy ubezpieczenie domu i mamy fotowoltaikę zamontowaną na budynku to będzie ona objęta ochroną. Polisa nie gwarantuje wypłaty odszkodowania, jeśli panele są montowane na gruncie.
www.esoleo.pl znajdziesz profesjonalną i doświadczoną ekipę, która zajmie się montażem fotowoltaiki i pompy ciepła dla Twojego domu. Sprawdź naszą ofertę!
Jakie ubezpieczenie wybrać?
W większości przypadków o wiele korzystniejszy jest wybór polisy dedykowanej dla OZE. Warunki takiego ubezpieczenia są o wiele bardziej szczegółowe i uwzględnionych jest w niej więcej zdarzeń niż w przypadku standardowej polisy na cały dom. Warto pamiętać, że elementy OZE są traktowane jako elementy stałe w polisie na dom. Zatem zakres i sposób ochrony może być niedopasowany do specyfiki urządzenia. Dlatego przed zakupem ubezpieczenia OZE warto zapoznać się ze szczegółami umowy i zapytać o radę ubezpieczyciela.
Fotowoltaika w województwie kujawsko-pomorskim to świetne rozwiązanie dla domu, przedsiębiorstwa i gospodarstwa rolnego. Sprawdź dlaczego zaufało nam tak wielu klientów.
Czy warto ubezpieczyć fotowoltaikę?
Tak jak każde urządzenie, które montowane jest na zewnątrz, panele fotowoltaiczne mogą ulec uszkodzeniu. Wystarczą niekorzystne warunki atmosferyczne takie jak: burza, grad czy długotrwałe upały, aby doszło do uszkodzeń fotowoltaiki. Dlatego też zakup polisy OZE jest jak najbardziej uzasadniony i racjonalny. W końcu panele fotowoltaiczne mają służyć nam przez wiele lat. W podjęciu decyzji może pomóc fakt, że takie polisy nie są drogie, a najtańsze ubezpieczenie wynosi ok. 9 zł miesięcznie.
Zalety ubezpieczenia fotowoltaiki
Jak już wspomnieliśmy, ubezpieczenie jest bardzo racjonalnym podejściem do sprawy i dzięki temu zyskujemy pewność, że nasze panele będą nam długo służyły. Poniżej wymieniamy najważniejsze zalety polisy OZE, tak aby pomóc wam w podjęciu decyzji.
- Rekompensata finansowa w razie spadku produkcji energii – Poziom nasłonecznienia w różnych regionach Polski jest dosyć równomierny. Jednak zdarzają się pochmurne i deszczowe tygodnie w roku, które niekorzystnie sprzyjają wytwarzaniu energii przez fotowoltaikę. Dla niektórych użytkowników taki stan rzeczy może oznaczać korzystanie z tradycyjnego prądu. Odpowiednie ubezpieczenie fotowoltaiki ochroni cię przed takimi sytuacjami, a ubezpieczyciel wypłaci rekompensatę za stratę finansową poniesioną w wyniku z małą produkcją energii.
- Nie stresujesz się dodatkowymi kosztami – Awarie instalacji OZE zdarzają się niezwykle rzadko, ale gdy już wystąpią to są bardzo kosztowne. Ceny serwisu z roku na rok są coraz wyższe i nie wszyscy mogą pozwolić sobie na pokrycie kosztów z własnej kieszeni. Ubezpieczenie OZE jest gwarancją naszego spokoju i nie musimy ponosić kosztów związanych z naprawą i serwisem paneli fotowoltaicznych.
- Ograniczenie potencjalnych strat – Wykupienie po;lisy OZE nie jest konieczne, ale uważane jest za racjonalne i odpowiedzialne posunięcie. Posiadając odpowiednią ochronę mamy gwarancję, że nasza fotowoltaika, w razie awarii, zostanie szybko naprawiona i nie będziemy musieli uszczuplać naszego portfela.