Projektanci opracowali dwa warianty rozwiązań poprawiające dostępność przystanków przy kładce na Wyżynach dla osób starszych, z niepełnosprawnościami, a także ułatwiające przejazd rowerzystom. 7 kwietnia rozpoczęły się konsultacje społeczne. 20 kwietnia o godzinie 17 zapraszamy na spacer badawczy.


Kładka na Wyżynach została zaprojektowana w 1981 roku. Konstrukcja umożliwia pieszym dojście na przystanki tramwajowe oraz przekraczanie ruchliwych  jezdni. Podobnie jak wiele innych konstrukcji budowanych kilkadziesiąt lat temu nie uwzględnia potrzeb osób starszych, z niepełnosprawnościami czy rowerzystów. Wraz z uruchomieniem nowych linii tramwajowych przystanki na Wyżynach stały się popularnym miejscem przesiadek. Również w trakcie konsultacji społecznych o nowej siatce połączeń mieszkańcy często wskazywali na ograniczenia związane z korzystaniem z tych przystanków. - Dlatego w ubiegłym roku zleciliśmy przygotowanie dokumentacji, która wskaże w jaki sposób najlepiej poprawić dostępność tego miejsca oraz zadbać o potrzeby wszystkich użytkowników ruchu. Projektanci przygotowali wstępną koncepcję. Przedstawili dwa warianty. Przed wyborem jednego z nich chcemy poznać opinie bydgoszczan – podkreśla zastępca prezydenta Bydgoszczy Mirosław Kozłowicz.

Bezpieczne przejścia i przejazdy z sygnalizacją

Pierwszy wariant zakłada rozbiórkę istniejącej kładki i wprowadzenie w jej miejscu przejść dla pieszych i przejazdów rowerowych. Przy tym rozwiązaniu ustawiona zostałaby również sygnalizacja świetlna. Konieczne byłoby wydłużenie peronów tramwajowych oraz przesunięcie zatok autobusowych. Zaletami tego wariantu są między innymi zdecydowanie niższe koszty i możliwość szybszej realizacji. Pozwala na połączenie dróg rowerowych i nie wymaga dużej zajętości terenu (nie będą likwidowane miejsca parkingowe). Zaspokojone byłyby potrzeby osób z niepełnosprawnościami. To rozwiązanie jednopoziomowe, typowe dla ulicy Wojska Polskiego (sygnalizacje świetlne znajdują się m.in. na wysokości ulic Ujejskiego i Magnuszewskiej). Jego zastosowanie  oznaczałoby natomiast nieznaczne straty czasu przede wszystkim dla kierowców poruszających się ul. Wojska Polskiego.



Kładka z pochylniami i windami

Drugi wariant zakłada rozbiórkę starej konstrukcji kładki i postawienie nowej dostosowanej do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. To rozwiązanie generujące wielokrotnie wyższy koszt, ale nie pogarszający przepustowości ulicy Wojska Polskiego. Ze względu na konieczność budowy pochylni konieczna byłaby jednak likwidacja miejsc parkingowych w obrębie wejścia od strony południowej. Ten wariant jest mniej korzystny dla pieszych ze względu na dłuższą drogę dojścia na przystanki. Kładka nawet z pochylniami i windami jest również obiektem utrudniającym przejazd rowerzystom.

Zapraszamy do konsultacji

Konsultacje trwają  do 28 kwietnia br. Mają zasięg ogólnomiejski, są skierowane do wszystkich mieszkańców Bydgoszczy. Opinie będzie można wyrazić za pomocą karty konsultacyjnej dostępnej na stronie www.bydgoszcz.pl/wyzyny. Zależy nam na oddaniu głosu na konkretny wariant oraz zgłoszeniu własnych uwag i wniosków.

W ramach konsultacji 20 kwietnia o godzinie 17 odbędzie się również spacer badawczy z udziałem projektanta i pracowników miasta. Będzie to okazja do uzyskania dodatkowych informacji. Zapisy osób chętnych są przyjmowane na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Narzędzia konsultacyjne:

  • karta konsultacyjna www.bydgoszcz.pl/wyzyn
  • spotkanie z mieszkańcami online 12.04.2022 r. o godz. 16.30 – pytania przesyłamy na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • spacer badawczy - 20.04.2022 r. o godz. 17.00 - zgłoszenia przesyłamy na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.