Wizyta u dentysty często kojarzy się z bólem i nieprzyjemnymi uczuciami. Czy jednak zawsze tak musi być? Niekoniecznie. Bolesne zbiegi stomatologiczne mogą być obecnie wykonywane pod narkozą, a wysokie wymogi, jakie musi spełnić personel sprawiają, iż standard takiej usługi może być naprawdę wysoki.
Stomatolog a znieczulenie ogólne – po co?
Leczenie zębów pod narkozą w klinice Supradent Warszawa może być całkiem przyjemne i bezbolesne. Znieczulenie ogólne, bo tak bardziej rozbudowanie stomatolodzy nazywają narkozę, sprawia, że pacjent nie odczuwa bólu podczas zabiegu i wykazuje się większą cierpliwością – nawet gdy cierpi na dentofobię.
Narkoza w gabinecie stomatologicznym: kiedy to ma sens?
Podanie pacjentowi znieczulenia ogólnego może być celowe w przypadku osób upośledzonych lub cierpiących na różnego rodzaju choroby, które utrudniają tradycyjne formy leczenia zębów, w tym również w przypadku pacjentów, którzy nerwicowo boją się leczenia. Narkoza może być podana zarówno dziecku, które nie umie współpracować z lekarzem, jak i osobie dorosłej. Będzie to działanie celowe również w przypadku leczenia wielu zębów podczas jednej wizyty oraz w czasie bolesnych zabiegów – np. usuwania zęba.
Jak się przygotować do narkozy?
Czy istnieją jakieś sposoby na dobre przygotowanie do zabiegu stomatologicznego z narkozą? Oczywiście, że tak. Wiedząc, że leczenie będzie przeprowadzane w znieczuleniu ogólnym, warto na minimum 6 godzin przed rozpoczęciem zabiegu nic nie jeść, a na ok. 4 godziny również nie pić. Palenie papierosów w dniu, kiedy ma nastąpić narkoza nie jest dobrym pomysłem, podobnie jak przyjmowanie leków, które nasilają krwawienia. Przyjęło się, że na 5 dni przed zabiegiem należałoby z nich zrezygnować, o ile oczywiście lekarz nie zalecie inaczej.
Zanim dostaniesz znieczulenie: ważna jest rozmowa
Przed podaniem pacjentowi znieczulenia ogólnego następuje wywiad, czyli rozmowa lekarza z pacjentem, podczas której stomatolog dowiaduje się wszystkiego na temat chorób, przebytych operacji, dolegliwości, ewentualnych uczuleń i przyjmowanych leków. Tylko w przypadku braku przeciwwskazań do zastosowania narkozy zostanie ona zaproponowana. Zanim dojdzie do tego powinny zostać też przeprowadzone odpowiednie badania klasyfikujące, m.in. morfologia, APTT czy EKG, a u dzieci - badanie ogólne moczu.
Leczenie zębów pod narkozą: jak to wygląda w praktyce?
Narkoza w gabinecie stomatologicznym może zostać podana dożylnie albo wziewnie, przy czym dawka zostanie dostosowana przez lekarza do indywidualnych potrzeb pacjenta. Leki uspokajające wprowadzają pacjenta w sen, dzięki któremu nie dochodzi do symulacji nerwowej (a więc – w praktyce człowiek nie odczuwa od bólu, jaki może towarzyszyć leczeniu zębów). Wszystkim tym działaniom musi towarzyszyć asysta w postaci anestezjologa.
Pacjent po zabiegu z narkozą: co teraz?
Wybudzanie pacjenta ze znieczulenia ogólnego może trwać od 30 minut do 2 godzin. W czasie dopóki pacjent nie odzyska zupełnej świadomości, powinien pozostać pod opieką lekarza anestezjologa. Dodatkowo, co ważne, przez 24 godziny nie będzie można prowadzić samochodu, dlatego celowe jest zorganizowanie sobie transportu do domu przed wizytą. Po zabiegu pacjent może odczuwać ból lub podrażanie gardła albo nudności.