Botox – jak działa i do czego służy?

Botox (inaczej botoks) to handlowa nazwa toksyny botulinowej, znanej również jako jad kiełbasiany. Substancja w odpowiedniej dawce i stężeniu jest stosowana w medycynie estetycznej jako skuteczny sposób usuwania różnorodnych zmian skórnych. Prawidłowe wykorzystanie toksyny botulinowej przez specjalistę umożliwia wyrównywanie nierówności skóry, takich jak zmarszczki pod oczami czy bruzdy nosowo-wargowe. Innym zastosowaniem botoksu jest również leczenie nadpotliwości i bruksizmu. Jak to działa i kiedy warto poddać się zabiegowi?

Botox – działanie i zastosowanie anti-aging

Toksyna botulinowa podana do organizmu w zbyt dużym stężeniu może być niebezpieczna dla zdrowia, a nawet życia pacjenta. Dzieje się tak dlatego, że działanie tej substancji opiera się na paraliżowaniu mięśni oraz układu nerwowego. Umiejętne stosowanie botoksu przez specjalistę pozwala jednak na uzyskanie spektakularnego efektu anti-aging. Wstrzyknięcie odpowiedniej dawki preparatu pod skórę pacjenta ogranicza mimikę jego twarzy, a co za tym idzie – również powstałe w jej wyniku nierówności skóry. Należą do nich:

  • tzw. lwia zmarszczka (głęboka, pionowa bruzda między brwiami),
  • zmarszczki poprzeczne czoła,
  • zmarszczki pod oczami i po bokach oczu (tzw. kurze łapki),
  • zmarszczki wokół ust (bruzdy nosowo-wargowe).

Botoks jest preparatem dosyć uniwersalnym – można go stosować zarówno na twarzy pacjenta, jak i szyi lub w innych miejscach, które wymagają korekty. Zabieg jest szybki i mało inwazyjny – polega na płytkiej iniekcji substancji pod skórę, trwa od 10 do 20 minut.

Pierwsze efekty terapii uwidaczniają się w ciągu 2-3 dni po jej zakończeniu, na pełny rezultat należy jednak poczekać od 7 do 14 dni. Dla uzyskania najbardziej optymalnego rezultatu zaleca się powtarzanie iniekcji co 6-8 miesięcy (nie częściej niż co kwartał).

W medycynie estetycznej funkcjonują również inne wypełniacze nierówności skóry. Najpopularniejsze z nich to kwas hialuronowy oraz autologiczne komórki tłuszczowe, pobrane bezpośrednio od pacjenta. Zabiegi z wykorzystaniem takich substancji umożliwiają szybkie i skuteczne odmłodzenie wizerunku, dając niemal natychmiastowy efekt liftingu twarzy.

Botoks – właściwości lecznicze

W gabinetach Bieńkowscy Clinic w Bydgoszczy botox jest również stosowany w celach leczniczych u pacjentów, u których występuje problem z nadpotliwością skóry. Procedura polega na wstrzyknięciu preparatu płytko pod skórę, zazwyczaj w takich miejscach, jak dłonie czy stopy. W wyniku tego dochodzi do przerwania przewodnictwa nerwowego i wstrzymania pracy gruczołów potowych. Zabieg jest wykonywany przy użyciu znieczulenia miejscowego. Aby dał trwałe efekty, należy go powtarzać co 4-6 miesięcy.

Wstrzyknięcie bezpiecznej dawki toksyny botulinowej w odpowiednie miejsce na ciele pacjenta umożliwia również pozbycie się bruksizmu. Problem ten, potocznie określany jako zgrzytanie zębami, może prowadzić m.in. do uszkodzenia szkliwa, nadmiernego ścierania i mechanicznych uszkodzeń zębów, a także dolegliwości bólowych w obrębie twarzoczaszki. Wstrzyknięcie botoksu jest również szybkim i skutecznym sposobem na pozbycie się tzw. uśmiechu dziąsłowego. 

Botox – zalecenia i przeciwwskazania

Pierwszym etapem zabiegu jest konsultacja wstępna, która pozwala na ustalenie obszaru pracy i oczekiwanych rezultatów, ale także wykluczenie przeciwwskazań. Do tych ostatnich należą:

  • ciąża i laktacja,
  • zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego,
  • nadwrażliwość na składniki preparatu,
  • miejscowe infekcje skóry,
  • przyjmowanie niektórych leków.

Iniekcja botoksu to procedura mało inwazyjna. Po jej wykonaniu nie jest wymagana rekonwalescencja – pacjent może powrócić do swoich codziennych zajęć natychmiast po opuszczeniu gabinetu medycyny estetycznej. Wskazane jest natomiast stosowanie się do zaleceń pozabiegowych, tj.:

  • unikanie masowania skóry w miejscach iniekcji,
  • tymczasowe odstawienie mechanicznej pielęgnacji (np. peelingu),
  • utrzymywanie głowy w pozycji uniesionej (bez pochylania) przez pierwsze 4 godziny po zabiegu.