Projektowanie wnętrz: samodzielnie czy z pomocą architekta?

Urządzanie mieszkania może wydawać się czynnością prostą i intuicyjną – w końcu chodzi „tylko” o dobranie koloru ścian i wstawienie mebli. W internecie możemy znaleźć mnóstwo inspiracji i podpowiedzi dotyczących najwygodniejszych materaców, najbardziej stylowych sof czy najmodniejszego wystroju łazienki. Czy w związku z tym warto w ogóle rozważać zatrudnienie architekta wnętrz? Jakie korzyści może przynieść nam współpraca z fachowcem?

Samodzielne urządzanie wnętrza – o czym warto pamiętać

Decydując się na samodzielne zaprojektowanie wystroju mieszkania, warto kierować się kilkoma zasadami, które pomogą nam uniknąć podstawowych błędów. Przed wyborem i zakupem mebli należy dokładnie wymierzyć mieszkanie i rozplanować ustawienie poszczególnych elementów umeblowania. Warto również zwracać uwagę na gabaryty mebli w kontekście wielkości pomieszczenia: to, że duża szafa czy kanapa zmieści się w małym salonie, nie oznacza jeszcze, że będzie tam pasować – może bowiem dominować nad całym wnętrzem, sprawiając przytłaczające wrażenie.

Ważną kwestią podczas projektowania wnętrz jest także dobór kolorów i wzorów oraz ich łączenie. Najlepszą opcją będzie przygotowanie tzw. moodboardu – czy to w formie tablicy korkowej, czy też w wersji cyfrowej – i opracowanie kilku wariantów zestawów kolorystycznych, uwzględniając zarówno kolory ścian, jak i meble. Wybierając kolory, powinniśmy również zwrócić uwagę na wielkość pomieszczenia i na to, jaki efekt chcemy uzyskać: przytulności, optycznego powiększenia, artystycznego klimatu itp.

Jak doradzają architekci wnętrz z pracowni IP Design w Gdańsku, niezwykle istotne jest także właściwe rozmieszczenie oświetlenia – niekiedy zamontowanie dodatkowego kinkietu lub ustawienie dużej lampy o miękkim świetle w rogu pokoju potrafi całkowicie zmienić charakter wnętrza, dodając mu niebanalnego uroku.

Zalety profesjonalnego projektowania wnętrz

Choć zlecenie zaprojektowania wnętrza profesjonalistom wiąże się z dodatkowym wydatkiem, to jednak niesie ze sobą również wiele oszczędności: możemy zaoszczędzić czas, energię i nerwy nieodłącznie związane z pracami wykończeniowymi. W wielu przypadkach unikamy także niepotrzebnych wydatków, związanych z błędnymi decyzjami – zadaniem i celem architekta wnętrz jest przecież stworzenie takiej aranżacji, która całkowicie spełni nasze oczekiwania i w której będziemy czuć się komfortowo.

Zaletą współpracy z pracownią projektowania wnętrz jest też wiedza i doświadczenie architektów, którzy na co dzień mają do czynienia z dostawcami różnego rodzaju usług i produktów. Dzięki temu możemy uzyskać cenne informacje, np. gdzie najlepiej zamówić meble czy farby, jakie sklepy oferują ceny najbardziej adekwatne do jakości czy jakich wykonawców najlepiej zatrudnić do wykańczania łazienki i kuchni. Znając nasz budżet przeznaczony na wykończenie i wyposażenie mieszkania, architekt wnętrz może podpowiedzieć nam także, na jakich elementach wystroju możemy nieco zaoszczędzić, a w co opłaca się zainwestować większą kwotę.

Na co zwrócić uwagę, szukając architekta wnętrz?

Poszukiwania architekta wnętrz możemy rozpocząć od sięgnięcia do internetowej skarbnicy informacji – inaczej mówiąc, od wpisania w wyszukiwarkę odpowiedniego hasła, np. projektowanie wnętrz Gdańsk. Przeglądając strony czy profile poszczególnych firm w mediach społecznościowych należy oczywiście bacznie przyjrzeć się dotychczasowym realizacjom i – jeżeli to możliwe – zapoznać się z opiniami klientów. Możemy również poprosić projektantów o referencje.

W trakcie pierwszego spotkania powinniśmy ustalić budżet, jakim dysponujemy, oraz uzyskać klarowne informacje na temat wyceny pracy pracowni. Warto również ocenić, czy pomiędzy nami a danym architektem jest swoista nić porozumienia, która umożliwi efektywną współpracę. Profesjonalna pracownia projektowanie wnętrz Gdańsk, powinien wsłuchiwać się w potrzeby klienta oraz umiejętnie połączyć je ze swoją wiedzą i doświadczeniem. Tylko w ten sposób osiągniemy pożądany rezultat w postaci wnętrza idealnie dopasowanego do oczekiwań domowników.