Co trzeba wiedzieć o kuchni japońskiej?

Kuchnia japońska słynie z piękna i zachwycających, subtelnych smaków. Uznawana za najzdrowszą na świecie, Europejczykom kojarzy się głownie z sushi, zupą miso, sojowym tofu czy ramenem. Tradycyjne japońskie potrawy zawsze wyglądają jak dzieło sztuki, ponieważ w Japonii sztuka kulinarna jest czymś więcej niż tylko przygotowywaniem potraw. Poza wyborem najlepszej jakości, sezonowych składników i tradycyjnymi recepturami, liczy się również sposób podania, bogactwo kolorów, dekoracja talerza i stołu. Nic dziwnego, że kuchnia kraju kwitnącej wiśni zdobywa popularność na całym świecie. Co trzeba wiedzieć o kuchni japońskiej?

Ramen to nieograniczone możliwości improwizacji

Ramen jest uważany za jeden z podstawowych elementów kuchni japońskiej. Nie ma jednak jednego, sztywno określonego przepisu na to danie. Zazwyczaj znajdziemy w nim makaron, bulion oraz dodatki warzywne i mięsne, jajko, kiełki lub grzyby, jednak ich kompozycja może być bardzo różnorodna.

Kuchnia japońska to bogactwo kolorów

Kolorowe japońskie jedzenie jest  głęboko zakorzenione w kulturze tego kraju.  Posiłki tradycyjnie komponowane są wokół pięciu kolorów – czarnego, zielonego, białego, żółtego i czerwonego. Duże zróżnicowanie kolorystyczne składników dań wpływa zarówno na ich atrakcyjność wizualną, jak i na wartości odżywcze.

Kluczem do doskonałego sushi jest ryż

Mistrzowie sushi  zwracają uwagę nie tylko na smak, ale i konsystencję ryżu do sushi. Powinien być błyszczący, puszysty, a ziarna powinny zachować swój kształt. Nie może być też zbyt lepki. Z tego względu w renomowanych japońskich restauracjach do sushi używa się  wyłącznie świeżo ugotowanego ryżu – po trzydziestu minutach jego konsystencja ulega bowiem zmianie i ryż uważany jest za zbyt klejący.

Dodatki służą nie tylko do upiększania talerza

Kuchnia japońska, zarówno tradycyjna, jak i współczesna, charakteryzuje się doborem pięknych, wymyślnych dodatków. Niektóre mają  postać malutkich przekąsek, podawanych pomiędzy kolejnymi kęsami dania głównego.  Poza walorem dekoracyjnym, mają one na celu oczyszczenie kubków smakowych, aby nie dochodziło do nakładania się na siebie subtelnych smaków kolejnych dań. Takie podejście pozwala w pełni docenić unikalne walory smakowe wszystkich elementów posiłku.

Wszystko w daniu jest zamierzone

Każdy element dania odgrywa określoną rolę. W kuchni japońskiej nic nie dzieje się przypadkowo. Jedzenie ma być harmonią doznań zmysłowych i smaków, dlatego kucharze usuwają wszystkie elementy mogące zakłócić przyjemność konsumpcji. Pozbywają się nawet najdrobniejszych ości z podawanych ryb, mięso jest specjalnie nacinane i rozbijane, aby ułatwić odgryzanie kolejnych kęsow.

Koncentruje się na naturalnych aromatach i sezonowych składnikach

W kuchni japońskiej unika się ciężkich przypraw, mogących stłumić naturalne aromaty składników. Kucharzom nie chodzi o tworzenie zupełnie nowych smaków, dzięki zastosowaniu oryginalnych kompozycji aromatów. W kuchni japońskiej liczy się wydobycie i podkreślenie naturalnych smaków ryb, mięs i warzyw. Z tego względu nie stosuje się długotrwałego marynowania, a przyprawy takie jak sos sojowy, marynowany imbir czy wasabi są podawane do już gotowych potraw.

Kuchnia japońska swoje bogactwo zawdzięcza wielkiej różnorodności składników, zmieniających się wraz ze zmianami pór roku. Szefowie kuchni wykorzystują produkty lokalne, dostępne sezonowo - dzięki temu nadają indywidualny charakter tradycyjnym daniom. Z tego też względu potrawy kuchni japońskiej smakują inaczej w różnych regionach kraju.

Z całą pewnością warto wykorzystać wiele z pomysłów japońskich szefów kuchni. Używanie świeżych, lokalnych i sezonowych produktów oraz dbanie o zbilansowany skład i walory estetyczne potraw może przyczynić się do poprawy jakości każdej diety! Jeżeli zależy Ci na dobrych daniach japońskich, sprawdź, co oferuje restauracja Gold Sushi - dowiedz się więcej.