Choć zarówno okulista, optyk, jak i optometrysta zajmują się problematyką związaną z oczami, każdy z nich ma inne kompetencje i specjalizuje się w nieco innej dziedzinie niż pozostali. Warto dowiedzieć się, jakie są różnice pomiędzy tymi zawodami i do którego z nich należy udać się w razie konieczności zbadania oczu lub wymienienia okularów na nowe.
Okulista – lekarz diagnozujący wady wzroku, choroby oczu oraz podejmujący leczenie pacjenta
To właśnie do tego specjalisty powinno się udać, aby sprawdzić swój wzrok. Okulista skończył studia medyczne i zrealizował specjalizację dotyczącą okulistyki. Oznacza to, że lekarz posiada odpowiednie kompetencje i ma zezwolenie na pracę w zawodzie. To bardzo ważne – okulista zazwyczaj jest pierwszą osobą, z którą kontaktują się pacjenci zaniepokojeni pogarszającym się wzrokiem lub bólami głowy. Dzięki specjalistycznej wiedzy jest w stanie zdiagnozować schorzenia oczu, a także zająć się ich leczeniem. Jeżeli konieczny będzie zabieg, zostanie on przeprowadzony właśnie przez okulistę. Lekarz może także wypisać odpowiednie recepty, dobierając leki do potrzeb konkretnego pacjenta.
Optometrysta – często mylony z okulistą, ale mający nieco inne kompetencje
Zarówno okulista, jak i optometrysta mogą zbadać wzrok pacjenta. Podstawowa różnica pomiędzy tymi zawodami dotyczy kompetencji w zakresie podejmowania leczenia – tego zadania może podjąć się jedynie okulista. To istotna informacja, ponieważ osoby, u których wykryto zaćmę czy retinopatię cukrzycową są w stanie znaleźć pomoc i poddać się leczeniu tylko u tego specjalisty. Optometrysta zajmuje się natomiast diagnozowaniem różnorodnych wad wzroku, takich jak na przykład astygmatyzm, dalekowzroczność czy zaburzenia akomodacji. Na podstawie wyników badania może wypisać receptę na okulary lub soczewki kontaktowe. Zawód wykonywany przez optometrystę jest, poza tą główną różnicą, dość zbliżony do pracy okulisty. Bardzo często w specjalistycznym gabinecie oba stanowiska są zajmowane przez tę samą osobę.
Optyk – osoba, do której należy udać się w celu zakupienia okularów czy soczewek
Optyk zajmuje się wykonywaniem soczewek kontaktowych oraz okularów. Na podstawie recepty wypisanej przez okulistę bądź optometrystę wybiera szkła o odpowiednich parametrach. U tego specjalisty można także uzyskać pomoc w naprawie okularów – optyk bez problemów wymieni uszkodzone oprawki.
Nie bez znaczenia są także kompetencje dotyczące doboru odpowiednich okularów. Optyk zazwyczaj jest w stanie pomóc klientowi wybrać takie oprawki, które najbardziej pasują do kształtu twarzy i wyglądają najkorzystniej. Warto dopytać o zalety i wady każdego z modeli, aby rozwiać swoje wątpliwości. Jedne oprawki lepiej sprawdzą się w przypadku aktywnego trybu życia, inne natomiast są raczej przeznaczone do pracy biurowej. Podobnie wygląda kwestia wyboru szkieł – klienci spędzający długie godziny przy komputerze powinni raczej decydować się na szkła z powłoką antyrefleksową i specjalnymi filtrami, jednak nie oznacza to, że takie rozwiązanie zadowoli każdą osobę noszącą okulary. Optyk weźmie pod uwagę wszystkie prośby i pomoże dobrać odpowiednie szkła kontaktowe lub okulary, posiłkując się posiadaną wiedzą i informacjami znajdującymi się na recepcie od okulisty lub optometrysty.
Jak wygląda droga pacjenta – do kogo należy udać się najpierw?
Lekarzem pierwszego kontaktu jest okulista i to do niego należy udać się w pierwszej kolejności. Jeżeli nie zdiagnozowano u danej osoby żadnych chorób oczu, a pacjent chce jedynie zbadać, jak pogłębia się jego wada wzroku, może zamiast do optyka udać się do optometrysty. Ostatnią osobą, którą należy odwiedzić, aby móc kupić nowe okulary lub soczewki kontaktowe, jest optyk.