Szkoda całkowita z OC i AC – na co uważać?

Wypadki na drodze zdarzają się każdego dnia. Dlatego warto wiedzieć, jakie są możliwości uzyskania odszkodowania w razie takiego zdarzenia. Niekiedy auto może ulec zniszczeniu w stopniu, który sprawia, że przeprowadzenie naprawy staje się zupełnie nieopłacalne. Wówczas występuje szkoda całkowita. Wartość świadczenia w takiej sytuacji różni się jednak w zależności od tego, z jakiej polisy będzie ono wynikać.

Czym jest szkoda całkowita?

Szkoda całkowita jest stwierdzana przez ubezpieczyciela wtedy, gdy koszt naprawy uszkodzonego pojazdu przewyższa jego wartość w dniu wypadku. Czasami usunięcie takich zniszczeń technicznie jest możliwe, ale okazuje się ono zupełnie nieopłacane. Warto pamiętać o tym, że definicja szkody całkowitej z OC i AC znacznie się od siebie różni.

Szkoda całkowita z OC oznacza, że koszt naprawy przekracza 100% wartości samochodu w dniu zdarzenia. Jest to konieczny warunek do stwierdzenia takiego stanu. W przypadku AC sytuacja wygląda nieco inaczej. Wówczas próg ten wynosi około 70%. Wszystko zależy od ustaleń zawartych w umowie z towarzystwem ubezpieczeniowym. Z tego powodu, wybierając polisę, warto korzystać z internetowych porównywarek, takich jak ta na stronie https://rankomat.pl.

Jak wylicza się odszkodowanie w razie szkody całkowitej?

Właściciel pojazdu, którego nie opłaca się naprawiać, zazwyczaj otrzymuje różnicę pomiędzy wartością samochodu tuż przed zdarzeniem oraz wartością wraku. Jeśli auto jest w nieco lepszym stanie, towarzystwo ubezpieczeniowe pomaga znaleźć nabywcę chętnego do odkupienia go po wskazanej cenie.

W przypadku ubezpieczenia AC najczęściej wysokość odszkodowania jest wyliczana na podstawie cen oryginalnych, nowych części oraz robocizny warsztatów ASO. Oznacza to, że w przypadku starych samochodów nawet drobne uszkodzenia mogą przewyższać wartość pojazdów.

Wartość odszkodowania powinna być równa sumie, którą stracił właściciel pojazdu podczas wypadku. Oznacza to, że na zdarzeniu drogowym nie można się „wzbogacić”, a jedynie uzyskać pokrycie wyrządzonych szkód. Niektóre formy ubezpieczenia pozwalają na nieodpłatne skorzystanie z samochodu zastępczego z OC sprawcy, dzięki czemu osoba poszkodowana nie traci dodatkowych pieniędzy na konieczności organizowania innych środków transportu do czasu, gdy zakupi nowy pojazd.

Więcej na ten temat znajdziesz w artykule „Szkoda całkowita z OC i AC – na co uważać?”

Na co trzeba uważać?

Uważać trzeba już podczas wybierania polisy, głównie AC. Często warunki stawiane przez towarzystwo ubezpieczeniowe nie są zbyt atrakcyjne dla poszkodowanego, dlatego warto zwrócić uwagę na wszelkie zapisy dotyczące wyliczania wartości szkody całkowitej i wysokości odszkodowania. Obliczanie tych sum na podstawie cen nowych komponentów w przypadku starszych samochodów bywa zupełnie nieopłacalne.

Od przyznanej kwoty odszkodowania można się również odwołać. Jest to bardzo przydatny krok, który może podnieść ostateczną ilość uzyskanych pieniędzy nawet o kilkadziesiąt procent.