Nie każda kobieta wie, jakimi napojami może gasić swoje pragnienie podczas ciąży. Czy nadal może kontynuować swoje nawyki, a z których musi zrezygnować. Warto dowiedzieć się, które napoje są zalecane, a które wręcz przeciwnie.

Co pić w ciąży – to pytanie zadawane przez setki, a nawet tysiące kobiet. Mimo tego, że w tym stanie należy spożywać przynajmniej dwa litry płynów na dzień, jednak dokładnie należy pilnować zawartość kubków i szklanek, gdyż nie wszystko okaże się odpowiednio bezpieczna dla dziecka, a także dla przyszłej matki. Zatem co można pić w ciąży?

Woda

Woda będzie najlepsza nie tylko dla ciężarnych pań, natomiast istotne jest to, aby było to niegazowana woda mineralna, z niską zawartością sodu. Na etykietkach wody, najczęściej jest uwydatnione to, czy mamy do czynienia z wodą mineralną, a najlepiej jeśli jest ona średnio bądź wysokozmineralizowana. Źródlanej lepiej unikać, gdyż w niej nie znajdziemy odpowiedniej ilości składników mineralnych.

Z uwagi na wzdęcia, warto też unikać wody gazowanej, a także te prosto z kranu. Niestety, ale w naszym kraju rzadko spotkamy się z taką, które bezpośrednio nadaje się do picia. Jeżeli spożyjemy osiem szklanek wody mineralnej na dzień, nasz organizm będzie optymalnie nawodniony. Co więcej, załagodzone zostaną też dolegliwości takie jak obrzęki lub też zaparcia.

Owocowe i warzywne soki

Te powinny być spożywane przez nas na stałe. Są one bowiem świetnym źródłem cennych witamin i innych składników mineralnych. Najlepsze będą soki pomidorowe, pomarańczowe oraz grejpfrutowe. Jeśli smakują nam świeże soki, warto przygotować je samodzielne. Umyjmy dokładnie owoce, wrzućmy do sokowirówki i od razu po wyciśnięciu je wypijmy. Jeżeli kupujemy sok w sklepie, dokładnie sprawdzajmy, czy aby na pewno nie dodano do nich cukru. Wówczas, mogą być one kaloryczne. Nie warto też sięgać po napoje i nektary, gdyż w nich tylko niewielka część to owoce, a większość stanowi woda. Najlepiej wypijać od jednej do dwóch szklanek soku na dzień.

Co pić w ciąży?  – jak poszczególne napoje działają w momencie ciąży

Herbata i kawa

Kofeina, która obecna jest zarówno w kawie, jak i w herbacie, może prowadzić do zwężania się naczyń krwionośnych, co może doprowadzić do niedotlenienia dziecka, zahamowania jego rozwoju, a w skrajnych przypadkach, nawet do poronienia. Dla przyszłej matki, kawa także nie jest zdrowa. Zwiększa ona ryzyko wystąpienia bólów głowy, nadciśnienia, bezsenności oraz zgagi.

Kiedy jednak ciężko jest nam ją kompletnie odstawić, warto chociaż ograniczyć się do picia dwóch filiżanek dziennie słabej kawy. Nie można też zapomnieć o tym, że kofeina obecna jest też w wielu innych produktach, a będzie to np. cola lub czekolada. Co pić zamiast kawy?

Ziołowe herbaty

Mimo tego, że zioła są pochodzenia naturalnego i tak nie gwarantują pełnego bezpieczeństwa. Herbata w ciąży może być jednak spożywana, jeśli jest to chociażby mięta, pokrzywa, lipa bądź rumianek. Zalecana jest także melisa w ciąży, natomiast ze wszystkim należy zachować umiar.

Zdecydowanie odradza się jednak picie herbat ziołowych, które mają w sobie jemiołę, miętę polną, liście malin, rozmaryn lub też hibiskus. Ich właściwości i działanie bywa bardzo silne, a skurcze, które mogą wywołać grozi nie tylko przedwczesnym porodem, ale też poronieniem. W związku z tym, zanim sięgniemy po jakiekolwiek ziółka, należy dokładnie sprawdzić co wchodzi w skład mieszanki. Natomiast, kiedy planujemy leczyć ciążowe dolegliwości za pomocą ziół, warto zapytać o radę lekarza.

Mleko

Mleko i wszystkie inne produkty, które od niego pochodzą są doskonałym źródłem wapnia, potrzebnego dla budowy zębów, kości i prawidłowej pracy serca i całego układu nerwowego. Należy jednak wiedzieć, że jego picie nie jest konieczne i całkowicie można się bez tego obyć. Szczególnie, kiedy nam szkodzi lub go nie lubimy. Wapń jest obecny także w serach, w jogurcie oraz kefirze.