Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Bydgoszcz

Diabetolog Milanówek – jak diagnozuje się cukrzycę?

Cukrzyca jest chorobą metaboliczną, w której dochodzi do zaburzeń gospodarki węglowodanowej, a także białkowej i lipidowej wskutek hiperglikemii, czyli zbyt wysokiego poziomu cukru. Jak diagnozuje się cukrzycę?

O cukrzycy coraz częściej mówi się jako o chorobie cywilizacyjnej. Dotyka ona wielu osób, w tym zarówno tych w młodszym, jak i w starszym wieku, kobiet oraz mężczyzn.

Cukrzyca nie jest dzisiaj chorobą śmiertelną – można ją kontrolować i leczyć, aby pacjent mógł bez problemu cieszyć się komfortowym życiem na co dzień.

Diagnozowaniem i leczeniem cukrzycy zajmuje się specjalista taki jak diabetolog Milanówek to jedno z wielu miast, w którym można uzyskać jego pomoc, na przykład w prywatnej klinice medycznej Progress Clinic.

Jakie są główne typy cukrzycy? Jakie objawy mogą wskazywać na wystąpienie tego schorzenia? Jak diagnozuje się cukrzycę na podstawie odpowiednich badań?

Diabetolog Milanówek – typy cukrzycy

Pod pojęciem takim jak cukrzyca znajduje się kilka typów tego schorzenia, które ma inne przyczyny oraz także inny przebieg, co wpływa także na odmienne metody leczenia.

Wyróżniamy następujące typy cukrzycy:

 • cukrzyca typu 1, insulinozależna – dochodzi wówczas do całkowitego braku insuliny, co najczęściej ma podłoże immunologiczne, najczęściej dotyka osób w młodym wieku, pojawia się u mniejszości chorych
 • cukrzyca typu 2, insulinoniezależna – związana z niedoborem insuliny i odpornością na insulinę, co powiązane jest najczęściej z otyłością, a także po części z czynnikami genetycznymi, objawy są zbliżone do cukrzycy typu 2, dotyka większości chorych
 • cukrzyca ciężarnych – stan hiperglikemii występujący u kobiet w ciąży

Zatem specjalista taki jak diabetolog Grodzisk Mazowiecki, Milanówek i w innych miejscowościach może zdiagnozować, co jest przyczyną cukrzycy. W tym celu wykonuje się odpowiednie badania.

Diabetolog Milanówek – objawy cukrzycy

Cukrzyca najczęściej zaczyna rozwijać się bezobjawowo – może być wtedy wykryta w trakcie rutynowych badań kontrolnych.

Na badania takie może skierować nas diabetolog Pruszków, Grodzisk Mazowiecki czy w innych miejscowościach, ale możemy również wykonać je we własnym zakresie w laboratorium analitycznym.

Na cukrzycę może wpływać szereg różnych objawów, o których powie nam diabetolog w Milanówku czy w innym wybranym przez nas mieście.

Główne objawy cukrzycy:

 • wzmożone pragnienie
 • wielomocz – częste oddawanie moczu
 • spadek masy ciała
 • uczucie senności, zmęczenia
 • pogorszone samopoczucie
 • owocowy zapach z ust

Do rozwoju takiej choroby jak cukrzyca może dojść wskutek pojawienia się wielu czynników, w tym takich jak nadwaga lub otyłość, rodzinne obciążenie, nadciśnienie, ciąża.

Diabetolog Milanówek – diagnostyka cukrzycy

Aktualnie diagnostyka cukrzycy jest bardzo prosta. Można wykonać ją na podstawie szybkich i łatwych w wykonaniu badań, które można przeprowadzić ze skierowaniem od lekarza rodzinnego lub diabetologa lub prywatnie.

Badania stosowane w diagnozowaniu cukrzycy:

 • badania poziomu glukozy w krwi
 • doustny test tolerancji glukozy (oral glucose tolerance test, OGTT)
 • badanie poziomu glukozy w moczu
 • badanie HbA1c

Po wykonaniu odpowiednich badań lekarz może postawić diagnozę i wdrożyć odpowiednie leczenie cukrzycy, na przykład przez zapisanie leków, zalecenie stosowania insuliny.

Gdy potrzebujemy specjalisty w dziedzinie cukrzycy w miejscowości takiej jak Milanówek diabetolog dostępny jest zarówno na NFZ, jak również prywatnie.