Nowy kolejowy front paliwowy pod Bydgoszczą wzmacnia krajową logistykę

Nowy kolejowy front paliwowy pod Bydgoszczą wzmacnia krajową logistykę

FOT. Kujawsko-pomorski Urząd Wojewódzki

W Nowej Wsi Wielkiej pod Bydgoszczą ruszył kolejowy front, który ma znaczenie większe niż sama baza paliw. PERN uruchomił instalację mającą przyspieszyć przeładunek, zwiększyć przepustowość i lepiej zabezpieczyć dostawy dla rynku w całym kraju. W centrum tego przedsięwzięcia są nie tylko wagony cysterny, ale też odporność całego systemu energetycznego.

  • Nowy układ torów przyspiesza ruch cystern
  • Rząd i PERN widzą tu filar bezpieczeństwa paliwowego
  • Baza w Nowej Wsi Wielkiej jest gotowa także na paliwa przyszłości

Nowy układ torów przyspiesza ruch cystern

Na terenie Bazy Paliw w Nowej Wsi Wielkiej powstała infrastruktura, która zmienia tempo pracy całego obiektu. Masowy front kolejowy pozwala obsługiwać jednocześnie duże składy i szybciej rozładowywać oraz ładować paliwa, co w przypadku takiego miejsca przekłada się na sprawniejszy obrót towarem i mniejsze ryzyko zatorów.

Najmocniej widać to w liczbach:

  • 42 nowe stanowiska rozładunkowe
  • trzy niezależne przyłącza przy każdym stanowisku
  • około 3,5 kilometra nowych torów
  • możliwość obsługi oleju napędowego, benzyn silnikowych i oleju opałowego

Układ jest dwukierunkowy. To ważne nie tylko dla samej bazy, ale też dla całej sieci dostaw. Paliwo może trafiać z cystern do zbiorników, na przykład po dostawach morskich przez Naftoport, ale może też być wysyłane koleją dalej, do odbiorców w różnych częściach kraju. Dla rynku oznacza to większą elastyczność, a dla operatora większą kontrolę nad przepływem paliw.

„Masowy front kolejowy w Nowej Wsi Wielkiej to inwestycja o strategicznym znaczeniu dla polskiego bezpieczeństwa paliwowego” – mówił minister energii Miłosz Motyka.

Rząd i PERN widzą tu filar bezpieczeństwa paliwowego

Podczas uruchomienia inwestycji w Nowej Wsi Wielkiej pojawili się przedstawiciele rządu, województwa i spółki PERN. Obok ministra energii Miłosza Motyki byli wojewoda kujawsko-pomorski Michał Sztybel, wicemarszałek województwa Dariusz Kurzawa oraz prezes i wiceprezes PERN.

W ich wypowiedziach powracał jeden wątek – bezpieczeństwo dostaw. Nie w abstrakcyjnym sensie, lecz bardzo konkretnie: jako sprawne magazynowanie, szybki przeładunek i możliwość reagowania na wahania rynku. Baza w Nowej Wsi Wielkiej ma dzięki temu pełnić rolę ważnego hubu dystrybucyjnego, który może obsłużyć duże wolumeny paliw i kierować je tam, gdzie są potrzebne.

Wojewoda Michał Sztybel zwracał uwagę, że znaczenie regionu wynika nie tylko z położenia na mapie, ale także z układu logistycznego całego kraju. Wskazywał bliskość portów, związek z województwem pomorskim i planowaną elektrownią atomową, a także obecność sześciu jednostek NATO. W jego ocenie właśnie takie połączenie infrastruktury i położenia sprawia, że kujawsko-pomorskie staje się jednym z ważniejszych punktów krajowego systemu zabezpieczenia paliwowego.

„Województwo kujawsko-pomorskie odgrywa niezwykle ważną rolę w logistyce zabezpieczenia paliwowego” – podkreślał Michał Sztybel.

Baza w Nowej Wsi Wielkiej jest gotowa także na paliwa przyszłości

Nowa inwestycja nie została pomyślana wyłącznie pod dzisiejsze potrzeby. PERN zaznacza, że instalacja ma służyć także kolejnym etapom zmian w sektorze paliwowym. Infrastruktura jest przygotowana do obsługi biopaliw nowej generacji, w tym uwodornionego oleju roślinnego, czyli HVO.

To ważny sygnał dla branży, bo pokazuje, że rozbudowa logistyki paliwowej nie kończy się na zwiększeniu skali. Chodzi również o dopasowanie systemu do nowych paliw, nowych parametrów technicznych i wyższych wymagań środowiskowych. W takim układzie Nowa Wieś Wielka nie jest tylko punktem przeładunkowym. Staje się elementem szerszej układanki, w której bezpieczeństwo, wydajność i przyszłe potrzeby mają działać razem.

na podstawie: UW w Bydgoszczy.

Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Kujawsko-pomorski Urząd Wojewódzki). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.