Bydgoszcz buduje polsko-serbskie mosty - inwestorzy i dyplomacja szukają wspólnych projektów

W Bydgoszczy spotkali się dyplomaci, samorządowcy i przedsiębiorcy, by rozmawiać o handlu i inwestycjach między Polską a Serbią. Rozmowy dotyczyły m.in. możliwości udziału regionu w EXPO 2027 oraz praktycznych narzędzi dla firm planujących ekspansję na Bałkany. Wydarzenie podkreśliło rolę Kujawsko-Pomorskiego jako łącznika logistycznego i biznesowego.
- Spotkanie w Bydgoszczy i głos dyplomacji
- Wsparcie dla firm i panel ekspercki podczas Konferencji Gospodarczej “Polska i Serbia – nowe perspektywy współpracy gospodarczej”
Spotkanie w Bydgoszczy i głos dyplomacji
Wojewoda Michał Sztybel spotkał się z Ambasadorem Serbii w Polsce Nebojšą Košuticiem, a w obradach uczestniczyła także konsul honorowa Maria Lorentowicz‑Zagalak. Konferencja zgromadziła przedstawicieli administracji, środowisk biznesowych i dyplomacji, którzy wymieniali się pomysłami na pogłębienie współpracy gospodarczej.
Ambasador podkreślił przyjazne nastawienie regionu i rolę osób działających na rzecz zbliżenia obu krajów:
“To już mój kolejny pobyt w Bydgoszczy i muszę przyznać, że to jedno z miast, które wywarło na mnie szczególne wrażenie. Kujawsko-Pomorskie to region otwarty i przyjazny dla ludzi, którzy z życzliwością patrzą na współpracę z Serbią.”
— Nebojša Košutić, Ambasador Republiki Serbii w RP
Konsul honorowa wskazała ambicje związane z międzynarodową promocją regionu i udziałem w światowych wydarzeniach:
“Wierzę, że współpraca między Polską a Serbią przyniesie nam wiele dobrego — nie tylko gospodarczo, ale i kulturowo. Gdziekolwiek pojawiają się ludzie, tam rodzą się mosty.”
— Maria Lorentowicz‑Zagalak, Konsul Honorowy Serbii
Wojewoda przedstawił walory województwa jako naturalnego pomostu między Polską a Bałkanami i zwrócił uwagę na potencjał inwestycyjny regionu.
Wsparcie dla firm i panel ekspercki podczas Konferencji Gospodarczej “Polska i Serbia – nowe perspektywy współpracy gospodarczej”
Część merytoryczną poprowadziła Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH), której przedstawiciele z Bydgoszczy i Belgradu zaprezentowali narzędzia wsparcia eksportu dla przedsiębiorców zainteresowanych rynkiem serbskim. W panelu dyskusyjnym, moderowanym przez Michała Cichorackiego (BIT‑System), udział wzięli m.in. Ranko Tomović (Konsul Honorowy Serbii), reprezentanci branż kluczowych dla regionu — Piotr Szarfiński (PESA Bydgoszcz), Dariusz Jasiński (DARPOL) — oraz ekspert turystyczny Goran Kovačević (VISIT Balkan). Panel skupił się na praktycznych aspektach współpracy handlowej, logistyce i możliwościach inwestycyjnych między regionami.
na podstawie: Kujawsko-pomorski Urząd Wojewódzki.
Ostatnie Artykuły
![[PIŁKA NOŻNA] Zawisza Bydgoszcz – Flota Świnoujście 0:1 w 29. kolejce Betclic 3. Ligi Grupa 2 (Grupa II)](/images/mecz/thumbnails/zawisza-bydgoszcz-flota-swinoujscie-01052026-01.webp)
[PIŁKA NOŻNA] Zawisza Bydgoszcz – Flota Świnoujście 0:1 w 29. kolejce Betclic 3. Ligi Grupa 2 (Grupa II)

Camp-Lab I w Chełmży - młodzi i dorośli znów usiądą przy jednym stole

Bydgoscy policjanci pokazali uczniom, jak szybko nieletni wpadają w tarapaty

Kilkanaście aut uszkodzonych w Bydgoszczy i Cielu - policja szuka świadków

W Operze Nova padły słowa wdzięczności Pielęgniarki i położne świętowały jubileusz

Bydgoskie fontanny wracają do gry – w Lesie Gdańskim czeka wodny przystanek

Bydgoska majówka nie zwalnia. Spacery i koncerty z patriotycznym finałem

Drogi do kampusu Akademii Muzycznej nabierają kształtu. W ziemi widać najtrudniejszy etap

Majówka na drogach pod lupą - policja szykuje większe kontrole

Biało-czerwony weekend w Bydgoszczy. Rynek zapełni się uroczystościami i spacerami

Bydgoski KLAPS znów szuka młodych filmowców i otwiera drogę do finału

Rekreacyjna wraca na majówkę. Do Myślęcinka dojazd będzie prostszy

Kominiarki, gazy i 1,4 promila - policja przerwała nocną ustawkę w Solcu Kujawskim

