Graffiti Jam 2025 w Bydgoszczy upamiętni Roberta Procha i jego sztukę

3 min czytania
Graffiti Jam 2025 w Bydgoszczy upamiętni Roberta Procha i jego sztukę


Bydgoszcz uczci pamięć Roberta Procha wyjątkowym wydarzeniem artystycznym i symbolicznym gestem w przestrzeni miejskiej. Już 17 lipca mieszkańcy będą mogli zobaczyć odsłonięcie tablicy upamiętniającej wybitnego twórcę, a następnego dnia ruszy trzydniowy festiwal graffiti, który zamieni miasto w żywą galerię street artu.

  • Bydgoszcz z nowym miejscem pamięci dla Roberta Procha w Nowym Fordonie
  • Graffiti Jam 2025 przemieni Hangar Kultury w serce bydgoskiego street artu
  • Kim był Robert Proch i dlaczego jego sztuka jest tak ważna dla Bydgoszczy

Bydgoszcz z nowym miejscem pamięci dla Roberta Procha w Nowym Fordonie

W czwartek, 17 lipca o godzinie 12:00 na osiedlu Przylesie w Nowym Fordonie odbędzie się uroczyste odsłonięcie tablicy poświęconej Robertowi Prochowi – artyście, którego twórczość zyskała uznanie nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Tablica stanie u zbiegu ulic W. Korfantego, J. Twardzickiego oraz L. Rydgiera i będzie symbolicznym znakiem obecności artysty w jego rodzinnym mieście.

Radni miasta zdecydowali, że rondo na tym osiedlu otrzyma imię Roberta Procha, co jest wyrazem szacunku dla jego dorobku i wkładu w promocję Bydgoszczy na arenie międzynarodowej. Jak podkreślono w uzasadnieniu uchwały:

„Jako twórca łączył lokalność z międzynarodowym zasięgiem. Reprezentował Bydgoszcz w świecie sztuki współczesnej z dumą i godnością, przyczyniając się do promocji miasta zarówno w kraju, jak i za granicą.”

Graffiti Jam 2025 przemieni Hangar Kultury w serce bydgoskiego street artu

Tuż po odsłonięciu tablicy rozpocznie się jedna z najważniejszych imprez artystycznych tego lata – Graffiti Jam 2025. Od piątku 18 lipca od godziny 12:00 aż do niedzieli 20 lipca Hangar Kultury wraz z przyległym terenem zmienią się w wielką plenerową galerię murali. Malarze uliczni z całej Polski oddadzą hołd Robertowi Prochowi poprzez swoje prace, które będą eksplorować jego unikalny styl i kreatywne podejście do formy.

Organizatorzy przygotowali także specjalną wystawę prezentującą dzieła artysty oraz projekcje filmu dokumentalnego opowiadającego o jego życiu i twórczości. Pokazy odbędą się w sobotę i niedzielę (19–20 lipca) o godzinach 13:00, 17:00 oraz 20:00 w Hangarze Kultury.

To wydarzenie to nie tylko święto sztuki, ale także okazja do refleksji nad dziedzictwem jednego z najbardziej rozpoznawalnych bydgoskich twórców ostatnich lat.

Kim był Robert Proch i dlaczego jego sztuka jest tak ważna dla Bydgoszczy

Robert Proch (1986–2019) to postać niezwykle istotna dla kultury Bydgoszczy i polskiej sceny artystycznej. Absolwent Liceum Plastycznego im. Leona Wyczółkowskiego oraz Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu zasłynął jako malarz, muralista oraz twórca animacji filmowych. Jego krótkometrażowy film „Galeria” zdobywał nagrody na prestiżowych festiwalach, m.in. w Bydgoszczy i Rio de Janeiro.

Proch był jednym z czołowych przedstawicieli street artu w Polsce – jego murale zdobią ściany nie tylko rodzimych miast takich jak Łódź czy Bydgoszcz, ale również zagranicznych metropolii: Grenoble, Helsinki, Miami czy Los Angeles. Szczególne wyróżnienie stanowiło zaproszenie do londyńskiej galerii Steve’a Lazaridesa – promotora Banksy’ego – co uczyniło go pierwszym Polakiem zaprezentowanym indywidualnie w tym prestiżowym miejscu.

Dzięki Fundacji Roberta Procha można bliżej poznać jego twórczość i kontynuować pamięć o artyście, który potrafił łączyć lokalne korzenie z globalnym przekazem.

Na podstawie: UM Bydgoszcz

Autor: krystian