Bydgoszcz upamiętnia 85. rocznicę Zbrodni Katyńskiej z Wojewodą Sztybelem

2 min czytania
Bydgoszcz upamiętnia 85. rocznicę Zbrodni Katyńskiej z Wojewodą Sztybelem

Bydgoszcz uczciła pamięć ofiar Zbrodni Katyńskiej w niezwykły sposób!

  • Uroczystości w Bydgoszczy przy Pomniku Ofiar Katynia
  • Refleksja nad historią i lokalnym wymiarem tragedii

W dniach 12 i 13 kwietnia 2025 roku, mieszkańcy Bydgoszczy zjednoczyli się, aby upamiętnić 85. rocznicę tragicznych wydarzeń, które na zawsze zmieniły oblicze Polski. Uroczystości zgromadziły nie tylko przedstawicieli władz, ale także lokalną społeczność, która pragnie pielęgnować pamięć o tych, którzy oddali życie za ojczyznę.

Uroczystości w Bydgoszczy przy Pomniku Ofiar Katynia

W sobotę, 12 kwietnia, mieszkańcy mieli okazję uczestniczyć w projekcji filmu Katyń” w kościele pw. Świętych Polskich Braci Męczenników. Seans przyciągnął wielu widzów, którzy wspólnie reflektowali nad losem ofiar zbrodni. Przed kościołem można było zobaczyć wystawę Uciekli do Mandżurii”, przygotowaną przez Dom Spotkań z Historią, która opowiada o osobach, które przetrwały represje. Ekspozycja będzie dostępna do 20 kwietnia 2025 roku. Niedzielne uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w intencji ofiar, której przewodniczył biskup Krzysztof Włodarczyk. Po nabożeństwie uczestnicy przeszli pod Pomnik Ofiar Katynia, gdzie odbyła się ceremonia z odśpiewaniem hymnu państwowego oraz apelem pamięci. Wojewoda Michał Sztybel podkreślił znaczenie pamięci o Zbrodni Katyńskiej jako kluczowego elementu polskiej tożsamości.

Musimy pamiętać, bo pamięć to nasze zobowiązanie wobec przeszłości i przestroga dla przyszłości” - mówił Wojewoda Michał Sztybel.

Refleksja nad historią i lokalnym wymiarem tragedii

W trakcie obchodów przypomniano również o lokalnych aspektach zbrodni. Wśród ofiar byli mieszkańcy Kujaw i Pomorza, a także amerykańscy oficerowie, którzy zostali przewiezieni na miejsce ekshumacji w Katyniu. Uroczystości były nie tylko hołdem dla poległych, ale także okazją do refleksji nad historią i jej wpływem na współczesność. Organizatorami wydarzenia byli Wojewoda Kujawsko-Pomorski Michał Sztybel oraz Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki. Dodatkowo, w dniu 11 kwietnia 2025 roku odbyła się Wojewódzka Konferencja Historyczna Katyń: Zbrodnia, która nie może być zapomniana”, skierowana do nauczycieli i uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Niech te obchody będą przypomnieniem o konieczności pielęgnowania pamięci o przeszłości oraz o wartościach, które kształtują naszą narodową tożsamość!
Źródło: UW w Bydgoszczy

Autor: krystian