Finał trzeciej edycji Letniej Akademii Recyklingu w Bydgoszczy
Finał Letniej Akademii Recyklingu przyciągnął wiele dzieci, które miały okazję rozwijać swoje ekologiczne zainteresowania oraz umiejętności twórcze.
W środę, 28 sierpnia, zakończyła się trzecia edycja tego innowacyjnego projektu, zorganizowanego przez Miasto Bydgoszcz oraz Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. dr. Witolda Bełzy, który zyskał ogromne zainteresowanie wśród najmłodszych mieszkańców.

Ekologiczne nauki w praktyce

W tegorocznej edycji Letniej Akademii Recyklingu wzięło udział aż 450 uczestników, co świadczy o rosnącym zainteresowaniu tematyką ekologiczną wśród dzieci. Program był niezwykle różnorodny, obejmując zarówno zajęcia teoretyczne, jak i praktyczne warsztaty. Uczestnicy mieli okazję spotkać się z ekspertami, takimi jak zootechnik, miejski ogrodnik czy zielarka, a także wziąć udział w wycieczkach do Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych i Apteki pod Łabędziem. Celem tych spotkań było nie tylko przekazanie wiedzy na temat segregacji odpadów i recyklingu, ale również rozwijanie świadomości ekologicznej najmłodszych.

Inspirujące warsztaty i kreatywność dzieci

Podczas trwania Akademii, dzieci miały szansę na twórcze działania, które pozwoliły im wykorzystać materiały z recyklingu do stworzenia własnych zabawek i ozdób. Wśród tematów warsztatów znalazły się takie jak „Łaaa, robak! Rzecz o żyjątkach niewielkich” oraz „Z łąki, lasu i ogrodu – ziołowe remedia dla każdego”. Uczestnicy projektowali m.in. pająki z przepalonych żarówek oraz filcowe zakładki do książek, co pozwoliło na rozwijanie ich wyobraźni i umiejętności manualnych.

Finał akademii – święto ekologicznych pomysłów

Finałowy dzień Letniej Akademii Recyklingu, który odbył się na dziedzińcu Biblioteki Głównej, był pełen atrakcji. Oprócz wręczenia nagród dla zwycięzców konkursu „RecyŚmieci kontra dzieci – zabawki z odpadów na start”, zorganizowano także różnorodne warsztaty, w tym malowanie kamyków i tworzenie recyklingowych ozdób. Dzieci mogły również wziąć udział w zajęciach zumby oraz zwiedzić podziemia biblioteki, co przyczyniło się do niezapomnianych wspomnień. Jak podkreślił zastępca prezydenta Łukasz Krupa, „Mam nadzieję, że te dobre nawyki, które tutaj nabyliście dotyczące ekologii będziecie teraz przekazywać swoim koleżankom i kolegom w przedszkolach, czy też w szkołach”. Letnia Akademia Recyklingu to doskonały przykład na to, jak można łączyć zabawę z nauką, a także jak istotne jest kształtowanie postaw proekologicznych już od najmłodszych lat.
Opierając się na: Urząd Miasta