Obchody 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Bydgoszczy już 1 września
W nadchodzących dniach mieszkańcy będą mieli okazję uczestniczyć w niezwykłych obchodach upamiętniających 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Uroczystości, które zorganizują władze lokalne, to nie tylko chwila refleksji, ale i okazja do skorzystania z kulturalnych atrakcji, które pozwolą lepiej zrozumieć ten dramatyczny okres w historii Polski.

Uroczystości upamiętniające II wojnę światową

Wojewoda Kujawsko-Pomorski Michał Sztybel, Prezydent Miasta Bydgoszczy Rafał Brusk oraz Szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy zapraszają wszystkich mieszkańców na obchody 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Wydarzenie to odbędzie się 1 września 2024 roku i będzie miało charakter wieloaspektowy, z naciskiem na część oficjalną oraz wydarzenia kulturalne, w tym kino plenerowe.

Program obchodów - szczegóły wydarzeń

Obchody rozpoczną się o godzinie 11:00 uroczystym złożeniem kwiatów na Cmentarzu Bohaterów Bydgoszczy, który znajduje się na Wzgórzu Wolności. Następnie, o 12:00, odbędzie się msza święta w Kościele Garnizonowym pw. NMP Królowej Pokoju. Po południu, około godziny 13:00, na Starym Rynku zaplanowane są oficjalne uroczystości, które będą miały na celu oddanie hołdu bohaterom tamtych czasów. Wieczorem, o 17:00, organizatorzy zapraszają na kino plenerowe, gdzie wyświetlone zostaną dwa filmy o tematyce wojennej.

Filmowe propozycje - refleksja przez sztukę

W ramach kina plenerowego zaprezentowane zostaną dwa znaczące tytuły. Pierwszym z nich będzie melodramat wojenny „Jutro idziemy do kina” z 2007 roku, w reżyserii Macieja Kwiecińskiego. Film opowiada o młodych mężczyznach, którzy wkraczają w dorosłe życie w przededniu II wojny światowej, z radością i marzeniami, które zostaną brutalnie zburzone przez nadciągający konflikt. Drugą propozycją jest biograficzny dramat „Pianista” z 2002 roku, w reżyserii Romana Polańskiego, który przedstawia historię Władysława Szpilmana, polskiego pianisty żydowskiego pochodzenia. Jego dramatyczne losy w warszawskim getcie ukazują nie tylko okrucieństwo wojny, ale także siłę ludzkiego ducha.

Zapraszamy do wspólnego upamiętnienia historii i oddania hołdu bohaterom, którzy walczyli o wolność i honor naszego kraju.


Na podstawie: Kujawsko-pomorski Urząd Wojewódzki