W naszym mieście ponownie celebrujemy solidarność i akceptację, włączając się w obchody Światowego Dnia Zespołu Downa. Z inicjatywy „Dziecięcego Graffiti”, wspólnie z kadrami i studentami Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, przygotowano szereg wydarzeń, które mają na celu nie tylko uświadomienie społeczeństwu wyzwań, z jakimi mierzą się osoby z zespołem Downa, ale także celebrowanie ich życia i osiągnięć.
- Wydarzenia rozpoczną się 20 marca warsztatami i konsultacjami na Wydziale Pedagogiki UKW.
- 21 marca o godzinie 10:00 odbędzie się konferencja z okazji jubileuszu 20-lecia „Dziecięcego Graffiti”.
- Tego samego dnia, od godziny 11:00, Młyny Rothera zapraszają na zajęcia kreatywno-sensoryczne dla dzieci.
- Wydarzenia zwieńczy uroczysta Msza Święta 22 marca o godzinie 10:00 w Katedrze Bydgoskiej.
Tradycyjnie, wydarzeniom towarzyszyć będzie symbol solidarności z osobami z zespołem Downa – noszenie skarpetek "nie do pary". Jest to gest, który ma przypomnieć, że każdy z nas jest inny, ale równie ważny i godny akceptacji. Warto podkreślić, że data obchodów, 21 marca, została nieprzypadkowo wybrana. Symbolizuje ona unikatowość genetyczną osób z zespołem Downa, mających trzy chromosomy w 21 parze.
W tym roku szczególną uwagę przyciąga teledysk „Jestem”, stworzony przez „Dziecięce Graffiti” we współpracy ze studentami i kadrą UKW. Obraz, który odzwierciedla życie osób z zespołem Downa w naszym mieście, stał się narzędziem nie tylko artystycznym, ale i edukacyjnym, ciesząc się uznaniem zarówno w środowisku lokalnym, jak i na arenie międzynarodowej – był prezentowany nawet w Parlamencie Europejskim w Brukseli.
Zachęcamy wszystkich mieszkańców do włączenia się w obchody i wyrażenia swojej solidarności z osobami z zespołem Downa. Niech ten czas będzie przypomnieniem, że różnorodność wzbogaca nasze społeczeństwo, a wspólne świętowanie jest okazją do pokazania, że każdy jest ważny i ma swoje miejsce w naszej społeczności.
Urząd Miasta w Bydgoszczy