Bydgoszcz oddała hołd bohaterom Marca '81: Kwiaty pod pomnikiem historii
Wczoraj, nasza społeczność po raz kolejny zebrała się, aby wspólnie oddać hołd i pamięć bohaterom Bydgoskiego Marca, wydarzeniu, które 43 lata temu zdecydowanie wpisało się w historię naszego kraju i miasta. Ta rocznica przypomina o walce o wolność i demokrację, której wartości są niezmiennie aktualne.
  1. Wydarzenia Bydgoskiego Marca rozpoczęły się 43 lata temu jako protest rolniczej Solidarności.
  2. Brutalne działania władz wobec protestujących zapoczątkowały ogólnopolskie protesty.
  3. Porozumienie osiągnięte 30 marca 1981 r. zapobiegło dalszej eskalacji konfliktu.
  4. Wspomnienie tych wydarzeń ma na celu przypomnienie o walce o demokrację i wolność.

Historia Bydgoskiego Marca to opowieść o niezłomności i walce o sprawiedliwość. To właśnie 43 lata temu, nasze miasto stało się areną jednego z najważniejszych protestów przeciwko ówczesnej władzy. Wydarzenia te, zaczynające się od odmowy rejestracji rolniczej Solidarności, szybko ewoluowały w ogólnopolski ruch oporu, który po kilkudniowych negocjacjach zakończył się osiągnięciem porozumienia.

W tym roku, tradycyjnie przed Urzędem Wojewódzkim, mieszkańcy złożyli kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym te wydarzenia, przypominając sobie o sile, jaką ludzie potrafią wykazać w obronie swoich praw. "Spotykamy się w symbolicznym miejscu, w symbolicznym czasie. To tutaj 19 marca 1981 roku władza podniosła rękę na protestujących rolników i związkowców. Zwracam się do wszyscy uczestników debaty politycznej, by nie nadużywać stwierdzeń, 'że coś jest jak w PRL-u', bo łatwo się rzuca takimi stwierdzeniami, a one są krzywdzące dla tych, którzy podnosili głowę, wtedy, gdy wymagało to rzeczywistej odwagi. Dzisiaj protest jest prawem, przywilejem, który mają obywatele" - mówił Wojewoda Kujawsko-Pomorski Michał Sztybel.

Podczas uroczystości, nie zabrakło również głosów przypominających o odwadze uczestników tamtych zdarzeń. "Czterdzieści trzy lata temu wyjątkowa odwaga działaczy chłopskich z Kujaw i Pomorza oraz związkowców dała początek wydarzeniom 'Bydgoskiego Marca'. Doszło do wielkiej mobilizacji i ogólnopolskiego buntu przeciw ówczesnej władzy. Brutalna akcja pobicia działaczy związkowych odbiła się echem w całej Polsce, a także poza jej granicami. Powszechny protest zmusił ówczesne władze do ustępstw. Ta niezłomna walka o idee Solidarności zasługuje dziś na wielkie uznanie" - podkreślił Łukasz Krupa, zastępca prezydenta.

Spotkanie z młodzieżą bydgoskich szkół, które odbyło się w budynku Urzędu Wojewódzkiego, było okazją do przekazania młodszym pokoleniom historii tamtych dni oraz przesłania o nieustającym dążeniu do prawdy i wolności. Jan Rulewski, jeden z uczestników wydarzeń, podzielił się swoimi wspomnieniami, przypominając, że historia ta jest nie tylko świadectwem przeszłości, ale też inspiracją dla przyszłych pokoleń.

Wspominając Bydgoski Marzec, przypominamy sobie o wartościach, które są fundamentem naszej wspólnoty - wolności, solidarności i demokracji. To lekcja historii, która wciąż ma wiele do nauczenia, a jej bohaterowie zasługują na naszą pamięć i szacunek.


Na podstawie: Urząd Miasta Bydgoszczy