Rząd zapowiada zmiany w Kodeksie cywilnym i ustawie o kredycie konsumenckim
Zmiany legislacyjne otwierają nowe drzwi dla rolnictwa – już wkrótce łatwiejszy dostęp do finansowania. Najnowsze przepisy w zakresie kredytów konsumenckich i Kodeksu cywilnego mają na celu zwiększenie wsparcia dla sektora rolnego, zapewniając mu lepsze warunki finansowania. To krok w kierunku stabilizacji i rozwoju działalności rolniczej w naszym kraju.
  1. Minister Finansów, Andrzej Domański, ogłosił przyjęcie projektu ustawy modernizującej Kodeks cywilny i ustawę o kredycie konsumenckim.
  2. Zmienione przepisy zniwelują bariery w udzielaniu kredytów konsumenckich dla rolników.
  3. Nowelizacja obejmie usunięcie przepisów dotyczących niedozwolonych klauzul w umowach kredytowych z rolnikami.
  4. Ochrona konsumencka zostanie rozszerzona na osoby prowadzące gospodarstwa rolne, dzięki ustawie o konsumenckiej pożyczce lombardowej, która zacznie obowiązywać od 7 stycznia 2024 roku.

Za sprawą nowelizacji ustaw, sektor rolny znajdzie się w lepszej sytuacji finansowej. "Nowelizacja Kodeksu cywilnego i ustawy o kredycie konsumenckim wpłynie pozytywnie na sektor rolny, jeśli chodzi o utrzymanie ciągłości finansowania działalności rolniczej i zapewnienie dalszego korzystania przez rolników z programów rządowych" – podkreślił Andrzej Domański, minister finansów.

Rolnicy, którzy dotychczas mogli napotkać na liczne przeszkody w uzyskaniu wsparcia finansowego, teraz będą mogli łatwiej uzyskać dostęp do kredytów. To oznacza nie tylko większą stabilność dla istniejących gospodarstw, ale także zachętę dla nowych inwestorów do wkroczenia w sektor rolny.

Dotychczasowa bariera, jaką stawiał Kodeks cywilny oraz ustawa o kredycie konsumenckim w kontekście niedozwolonych postanowień umownych, zostanie usunięta. Rolnicy będą mogli korzystać z kredytów na bardziej przyjaznych warunkach, co z pewnością przyczyni się do rozwoju ich działalności.

Ważnym krokiem ku lepszemu zabezpieczeniu interesów rolników jest również wprowadzenie ustawy o konsumenckiej pożyczce lombardowej, która zapewnia ochronę konsumencką osobom fizycznym prowadzącym gospodarstwo rolne. Ta zmiana prawna oznacza, że rolnicy będą traktowani sprawiedliwie i będą mieli dostęp do instrumentów finansowych dotychczas zarezerwowanych dla konsumentów nieprowadzących działalności gospodarczej.

Zmiany te mają wejść w życie po upływie 14 dni od ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, otwierając nowy rozdział w historii polskiego rolnictwa. Uproszczenie dostępu do finansowania to fundament, na którym można będzie budować silniejsze i bardziej elastyczne gospodarstwa rolne, gotowe stawić czoła wyzwaniom przyszłości.


Na podstawie: Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy