Nowa technologia AML w Polsce - lokalizacja w służbie ratowania życia
W kręgu technologicznych innowacji, które mają na celu ochronę życia i zdrowia obywateli, Polska staje na progu znaczącej zmiany. Mowa o wprowadzeniu usługi Advance Mobile Location (AML), która ma za zadanie skrócenie czasu reakcji służb ratowniczych poprzez precyzyjną lokalizację osób dzwoniących na numery alarmowe. Czy jesteśmy gotowi na technologię, która ratuje życie?
  • Uruchomienie usługi AML w Polsce planowane jest na 2027 rok.
  • AML pozwala na precyzyjne zlokalizowanie osoby wzywającej pomoc, nawet do 5 metrów na zewnątrz i średnio 25 metrów w pomieszczeniach.
  • Ta technologia jest już stosowana w większości krajów Unii Europejskiej i cieszy się wsparciem różnych systemów operacyjnych oraz operatorów sieci komórkowych.
  • Wdrożenie AML może przyczynić się do uratowania średnio 67 osób rocznie w Polsce, zmniejszając czas reakcji służb ratowniczych średnio o 30 sekund.

W odpowiedzi na wszechobecne zagrożenia, takie jak wypadki samochodowe, nagłe ataki zdrowotne czy nawet akty terrorystyczne, pojawia się technologia AML, która umożliwiając szybsze dotarcie służb ratunkowych, może stanowić różnicę między życiem a śmiercią. Ministerstwo Cyfryzacji wraz z Urzędem Komunikacji Elektronicznej aktywnie pracuje nad implementacją tej usługi, co jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na skuteczniejsze metody ratunkowe.

Usługa AML wykorzystuje możliwości nowoczesnych technologii, aby w momencie nawiązania połączenia z numerem alarmowym przesyłać dane lokalizacyjne urządzenia dzwoniącego do służb ratunkowych. Jest to rozwiązanie szczególnie cenne w sytuacjach, gdy osoba potrzebująca pomocy nie jest w stanie określić swojej lokalizacji lub znajduje się w nieznanej sobie okolicy.

Dzięki AML, możliwe jest skrócenie czasu, który jest niezbędny służbom ratunkowym na dotarcie do osoby potrzebującej pomocy. Jest to szczególnie istotne w przypadkach, gdzie każda sekunda ma znaczenie. Ponadto, usługa ta zapewnia pełną ochronę danych osobowych – lokalizacja jest udostępniana wyłącznie w trakcie trwania połączenia z numerem alarmowym.

Europejskie doświadczenia pokazują, że AML skutecznie wspiera akcje ratunkowe, nie tylko na otwartych przestrzeniach, ale również w miejscach trudno dostępnych, jak chociażby tunele metra. Jest to kolejny krok w kierunku wykorzystania postępu technologicznego na rzecz bezpieczeństwa i zdrowia mieszkańców.

Wdrożenie AML to nie tylko kwestia technologiczna, ale również prawna. Trwają pracę nad projektami ustaw, które umożliwią pełne funkcjonowanie usługi w naszym kraju. To pokazuje, jak ważne jest połączenie wysiłków prawodawczych i technicznych w dążeniu do poprawy ogólnego bezpieczeństwa publicznego.

W obliczu coraz większych wyzwań, jakie stawia przed nami współczesny świat, technologie takie jak Advance Mobile Location mogą okazać się nieocenionym narzędziem w rękach służb ratunkowych. To krok naprzód w budowaniu społeczeństwa, w którym zaawansowane rozwiązania technologiczne służą przede wszystkim ochronie ludzkiego życia.


Opierając się na: Urząd Wojewódzki