Jak doprowadzić do stanu używalności pomieszczenia po remoncie?

Już samo przygotowanie się do remontu wymaga niezwykłych umiejętności organizacyjnych. Jeśli nie zadbamy o odpowiednie zabezpieczenie mieszkania przed kurzem i pyłem to na naszą głowę spadnie obowiązek gruntownego sprzątania, nie mówiąc już o bałaganie, który powstanie po pracy ekipy remontowej. Jak więc wrócić do normalnego życia po zakończonym remoncie?

Pozbądź się gruzu i innych dużych odpadów

Wszelkiego typu duże odpady, w tym gruz powinniśmy gromadzić na przykład w odpowiednio pojemnym kontenerze przystosowanym do przechowywania tego typu śmieci. Skąd jednak wypożyczyć tego typu kontener? Pomocne może być po prostu wynajęcie firmy, która ma w swojej ofercie wywóz gruzu Bydgoszcz i działa w obrębie tego miasta lub innych. Tak samo odpady wielkogabarytowe mogą być gromadzone do innego kontenera, co może okazać się niezwykle przydatne w sytuacji, gdy wyrzucamy stare meble i nie mamy miejsca na to, aby je przechować. Jeśli cena wynajmu wydaje się zbyt duża lub kontener nie będzie w pełni wykorzystany to ciekawym pomysłem może być zaproponowanie rozłożenia kosztów na kilka osób. Z pewnością sąsiedzi mają niepotrzebne meble, sprzęt elektroniczny lub inne śmieci, których chcą się pozbyć.

Sprzęt do czyszczenia

Przed gruntownym czyszczeniem pomieszczeń po remoncie dobrze wyposażyć się w odpowiednie środki, materiały i sprzęty do sprzątania. Rękawice ochronne, mop, ścierki, szczotki, pojemniki na śmieci i odpady oraz środki czyszczące to absolutna podstawa. Warto mieć również do dyspozycji specjalny odkurzacz przemysłowy.

Wyczyść pomieszczenia

Kolejną kwestią jest wyczyszczenie pomieszczenia z mniejszych obiektów typu kawałki drewna, niewielki gruz, gwoździe i inne wraz z czyszczeniem pokoju z pyłu. W większości przypadków wystarczy wykorzystać wodę, mop i ścierkę. W przypadku trudnych do usunięcia zabrudzeń, na przykład z farby, należy używać odpowiednich detergentów, które pomogą usunąć tego rodzaju zanieczyszczeń. Po usunięciu wszelkich folii zabezpieczających i kartonów może się okazać, że pył i kurz dostał się do mebli i podłóg. Będzie wtedy konieczne dodatkowe, gruntowne czyszczenie.

Najwięcej kłopotu mogą sprawić pod tym względem okna – nawet jeśli samo wyczyszczenie szyb nie powinno być dużym problemem to ramy okienne są już trudniejsze do wyczyszczenia i być może będzie trzeba sięgać pod specjalne środki, które skutecznie usuną zabrudzenia, ale nie uszkodzą plastiku, drewna lub kompozytu z którego są wykonane obramowania. Zwykłe rozpuszczalniki mogą być też wystarczające do usunięcia tego rodzaju zabrudzeń po farbach.