Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Bydgoszcz

Kondensator to element elektryczny, który do poprawnego działania potrzebuje dwóch przewodników rozdzielonych warstwą dielektryka. Jego rola polega na gromadzeniu energii oraz ładunku elektrycznego. Urządzenie to znajduje szerokie zastosowanie w układach sterujących czy zakłócających. Wyróżnia się wiele rodzajów kondensatorów, na przykład foliowe, powietrzne czy ceramiczne.

Specyfika kondensatorów ceramicznych

Kondensatory tego typu zbudowane są ze specjalnej ceramiki w formie płytek. Im większy stopień zaawansowania urządzenia, tym więcej ceramicznych płytek wchodzi w jego skład. Dzięki zastosowaniu materiałów ceramicznych, kondensatory tego typu zdolne są do osiągania wysokich wartości względnej przenikalności elektrycznej, niemożliwą do otrzymania przy zastosowaniu innych materiałów. 

Zaletą kondensatorów ceramicznych jest duża wydajność energetyczna, bowiem ceramiczne płytki charakteryzują się małym współczynnikiem strat. Duża wydajność wszelakich urządzeń jest bardzo pożądana, dlatego kondensatory wykonane z ceramiki są szczególnie cenione przez konstruktorów. 

Kondensator ceramiczny 1206 i jego parametry

Kondensatory tego typu wchodzą w skład układów elektrycznych o wysokich częstotliwościach. Mogą pełnić rolę blokad czy filtratorów w układach, bardzo często są także wykorzystywane w obwodach rezonansowych.

Kondensator ceramiczny MLCC SMD 1206

Kondensator typu MLCC SMD 1206 to szczególny rodzaj kondensatora ceramicznego. Skrót MLCC (z angielskiego Multi-Layer Ceramic Capacitor) oznacza, że urządzenie posiada kilka warstw płytek ceramicznych. Płytki te wyróżniają się niezwykle małą grubością, dzięki czemu możliwe jest upakowanie równolegle dużej ilości tych komponentów w urządzeniu. Rozwiązanie to wpływa korzystnie na pojemność kondensatora.

Ciekawym rozwiązaniem w kondensatorach MLCC jest wykorzystanie materiału ceramicznego jako dielektryka. Oznaczenie SMD odnosi się do rodzaju montażu elektrycznego. Skrót ten oznacza, że kondensator montuje się powierzchniowo. Z kolei numer 1206 niesie informację o rodzaju obudowy jaka chroni komponenty tworzące kondensator.

Urządzenie to charakteryzuje się szerokim pasmem częstotliwości przy stosunkowo niskiej impedancji. Wpływa to korzystnie na jakość tłumienia sygnałów zmiennych występujących w linii zasilania. 

Kondensatory MLCC SMD 1206 w różnych wariantach znaleźć można na stronie firmy Micros https://www.micros.com.pl/kondensatory/kondensatory-mlcc-smd-1206/. Jest to uznany producent komponentów elektrycznych charakteryzujących się niezawodnością i jakością wykonania.