Kuchnia jest miejscem, w którym spędzamy dużo czasu, a wiele czynności, takich jak krojenie czy obieranie warzyw wymaga dobrego oświetlenia. Jest to ważne nie tylko ze względu na komfort, ale także bezpieczeństwo gotujących osób. Podpowiadamy, jak dobrać właściwe oświetlenie do kuchni w zależności od jej wielkości i funkcji, które ma pełnić.

Lampy do kuchni nowocześnie urządzonej

Nowoczesne wnętrza często są urządzane z wykorzystaniem różnych źródeł światła, zarówno pełniącego rolę głównego oświetlenia, jak i pomocniczą. Stąd częste stosowanie różnych listw, oczek i innych lamp mocowanych pod szafkami i półkami. Takie oświetlenie często jest nie tylko funkcjonalne, ale także energooszczędne – pozwala oświetlić potrzebny fragment blatu bez konieczności włączania intensywnego światła w całej kuchni. Do tego często stosowana jest technologia LED, zapewniająca bardzo niski pobór energii przy dużej efektywności świecenia.

Wybierając lampy do kuchni urządzonej w nowoczesnym stylu warto poświęcić trochę czasu na dopasowanie lamp do mebli – w minimalistycznej kuchni sprawdzą się oczka, listwy i inne niemal bezoprawkowe lampy, takie jak panele świetlne i plafony. Pamiętajmy o tym, by dobrze oświetlić przede wszystkim obszar roboczy – w tej funkcji dobrze sprawdzi się jasne, neutralne światło. Jeżeli kuchnia pełni przy okazji rolę jadalni, ważne jest też oświetlenie stołu – do tego celu można wykorzystać świecące panele ścienne lub sufitowe, zwłaszcza w niewielkiej kuchni.

Jak wybrać idealne lampy do kuchni?

Lampy do kuchni w tradycyjnym stylu

Wiele osób decyduje się urządzić kuchnię nawiązującą do tradycyjnego stylu. Lampy do kuchni tego typu powinny być większe, niż w nowoczesnych – zwłaszcza, że nie zawsze wchodzi w grę montowanie oświetlenia pomocniczego pod szafkami. Na szczęście w takich kuchniach dobrze prezentują się większe lampy sufitowe a także ścienne – dlatego dobre oświetlenie blatu roboczego w dalszym ciągu jest możliwe.

Podobnie jak w przypadku innych kuchni, także lampy do kuchni w tradycyjnym stylu powinny pasować stylistycznie do mebli i ogólnej koncepcji. Oczywiście nieco inaczej będzie wyglądać kuchnia w stylu angielskim, a inaczej inspirowana ludową stylistyką – w niektórych wypadkach dobrze sprawdzą się np. wiszące lampy ze szklanymi kloszami, z kolei lampy do kuchni w wiejskim stylu mogą być wykonane z ekologicznych materiałów – np. drewna, wikliny lub słomy. Ze względu na to, że nowoczesne, energooszczędne żarówki bardzo mało się nagrzewają, jest to bezpieczne rozwiązanie.

Wybór pojedynczej lampy do kuchni

W jasnych kuchniach z dużymi oknami często wystarczy zamontować jedną lampę – światło dzienne padające z zewnątrz może wtedy w zupełności wystarczyć, zwłaszcza, jeżeli najwięcej czynności wykonujemy w ciągu dnia. Wtedy najlepiej zadbać o dużą, sufitową lampę do kuchni, która dostarczy wystarczającej ilości światła. Można poszukać takiego oświetlenia np. tu: https://lampy-kinkiety-oswietlenie.dom.pl/16-lampy-do-kuchni. Jest to łatwiejsze w kuchniach bez wiszących szafek – na blacie nie pojawią się cienie.

Lampy do kuchni w maleńkim mieszkaniu

W kawalerkach i małych mieszkaniach kuchnia często jest aneksem towarzyszącym np. salonowi. Również takie kuchnie można dobrze oświetlić, ale szczególnie istotne jest zadbanie o stylistykę lamp. Dobrym pomysłem może być wspólne oświetlenie takiego pokoju i zapewnienie sobie kilku wariantów światła – np. umieszczając osobne lampy do kuchni, oświetlające przestrzeń roboczą, a do tego kilka bocznych w pokoju. Odpowiednie zaaranżowanie światła w takim mieszkaniu może nawet powiększyć je wizualnie.