Depresja – jak pomóc w jej leczeniu?

Depresja to bardzo poważna choroba, której nie w sposób pokonać w pojedynkę. Z pomocą przychodzą jednak bliscy oraz specjalistyczne poradnie. Co warto wiedzieć o tej chorobie?

Depresja – co warto wiedzieć o objawach?

Główne objawy depresji skupiają się wokół niewłaściwej regulacji nastroju człowieka. Chory odczuwa przez długi czas smutek, nerwowość i nie odczuwa radości z życia codziennego. Depresji nie należy jednak mylić ze smutkiem, czyli naturalnym stanem emocjonalnym człowieka. Każdy z nas bowiem doświadcza w ciągu życia gorszego samopoczucia. Problem pojawia się wtedy, gdy nasz stan budzi niepokój naszych bliskich. Depresja wpływa na różne aspekty naszego życia i sprawia, że nie jesteśmy w stanie wywiązywać się z powierzonych nam ról społecznych. Objawy depresji często nie mają też charakteru czysto psychicznego. Mogą się one objawiać poprzez problemy z prawidłowym odżywianiem, snem, czy odczuwane napięcie mięśniowe.

Depresja a pierwsza wizyta u specjalisty

Wielu chorych wizytę u specjalisty traktuje jako ostateczność. Dlatego taka decyzja nie następuje pochopnie. Mimo wszystko, im szybciej chory uda się do lekarza, tym lepiej dla niego. Dlatego duże znaczenie ma tutaj wsparcie bliskich. W oczach wielu z nas kontakt z psychiatrą jest jeszcze stygmatyzujący i wiąże się z poczuciem wstydu. Depresja to jednak trudny przeciwnik, z którym walczy się o wiele łatwiej przy pomocy lekarza specjalisty. Poradnie psychiatryczne i niezwykle przydatne o nich informacje znajdziemy bez problemu w sieci. Wystarczy kliknąć tutaj http://psychiatrzy.pl/. Pierwszym krokiem w podjęciu leczenia są konsultacje. To jedna z najdłuższych wizyt, podczas której lekarz psychiatra stara się znaleźć przyczyny depresji. Dlatego osoba chora nie powinna niczego przed nim zatajać. W postawieniu diagnozy mogą także pomóc inni lekarze specjaliści. Im będzie ona celniejsza, tym skuteczniejsze będzie leczenie. Lekarze często łączą różne formy, między innymi farmakoterapię oraz psychoterapię. Warto tutaj zaznaczyć, że antydepresanty nie uzależniają ani nie prowadzą do rozwoju istniejących uzależnień.