Możliwości wózków magazynowych

Wózki magazynowe stanowią podstawowy sprzęt na użytek firm transportowych, dostawczych i składowych. Krótko mówiąc, wszędzie tam są potrzebne wózki paletowe , gdzie mają miejsce prace załadunkowo-wyładunkowe. W końcu nikt już w dzisiejszych czasach nie będzie nosił dużego załadunku towarowego ręcznie z miejsca na miejsce. Nawet najprostszy wózek ręczny wpływa korzystnie na proces logistyczny w danej firmie. Paleciak ręczny pozwala na wykonywanie prac towarowych szybciej, łatwiej i efektywniej. Jeszcze lepiej od wózka paletowego z wagą spisuje się w tej kwestii wózek elektryczny. Warto wybrać te od popularnej marki Silverstone Polska.
Ręczne wózki paletowe i ich rodzaje
Wózkiem, który możemy kojarzyć w pierwszej kolejności jest wózek do beczek lub wózek schodowy - często zobaczymy je przy dostawach barowych, w kawiarniach czy zielnie prowadzonych przez kurierów. Jest to najprostszy, ale jak najbardziej użyteczny rodzaj wózków paletowych ręcznych. Większe modele wózków paletowych używane będą na magazynach i zapleczach, gdzie trzeba radzić sobie z duży zatowarowaniem. Wózki ręczne mogą być różne i mieć inne parametry. Najpopularniejszy wózek paleciak ma zazwyczaj 1150 mm długości wideł oraz udźwig około 1 000 kg. Paleciaki krótkie między 800mm - 1150mm (długość wideł) dedykowane są do pomieszczeń małych i wąskich korytarz, ale sprawdzają się w większości przypadków. Z kolei paleciak o długich widłach (powyżej 1150 mm, do nawet 2 000mm) są polecane do powierzchni dużych, niestandardowych wymiarów palet oraz towarów wielkogabarytowych. Takich modeli używa się na przykład przy dostawach z rynku amerykańskiego ze względu na inne wymiary palet towarowych. Paleciak z wagą najczęściej osiąga udźwig maksymalny do 2 500 kg, ale zależy to także od wybranego modelu. Te krótki będą unosiły jedynie 1 tonę w większości przypadków, a długie będą mogły podnieść nawet 3,5 tony. Jeżeli chodzi o wysięg, czyli możliwości unoszenia zatowarowania na konkretną wysokość to najlepsze do tego będą sztaplarki lub wózki platformowe. Niestety, wózek paletowy ręczny ma w większości przypadków jedynie 20 cm maksymalnej wysokości, więc nie jest dedykowany do tego typu zadań. Z kolei podnośniki nożycowe są podobne do małych żurawi warsztatowych pod względem udźwigu, gdyż mogą unieść nawet do 8 000 kg. Te modele wózka podnośnikowego o jednej parz dźwigników nożycowych mogą osiągać wysokość do 1,3 metra i udźwig do około 1 000 kg, a modele o dwóch, trzech i więcej parach dźwigników mogą mieć wysięg nawet na kilka metrów przy obciążeniu do 8 ton.
Wózki magazynowe są różne, począwszy od ceny, przez markę i na specyfikacji kończąc. Idealny wózek będzie inny dla każdej firmy w zależności od tego, czego potrzebuje najbardziej. Warsztaty postawią raczej na podnośniki nożycowe, a hale magazynowe na wózki elektryczne. Warto pamiętać, że w zależności od modelu mogą ulegać zmianie ceny także części wózka, np. rolki transportowe do maszyn czy waga do palet.
Autor: Zewnętrzny materiał partnerski