Pożyczki pod zastaw nieruchomości: najważniejsze informacje dla klienta

Oferta współczesnego sektora pożyczek pozabankowych bez wątpienia cechuje się naprawdę imponującym zróżnicowaniem. Jeszcze kilkanaście lat temu branża pożyczkowa była kojarzona właściwie tylko z jednym wariantem produktów pożyczkowych, a mianowicie z popularnymi "chwilówkami". Aktualnie nowoczesne instytucje pożyczkowe, oprócz różnych wariantów chwilówek, oferują swoim klientom również takie możliwości, jak między innymi długoterminowe pożyczki ratalne, linie pożyczkowe a przede wszystkim coraz bardziej atrakcyjne pożyczki pod zastaw nieruchomości, które w wielu przypadkach pozwalają uzyskać finansowanie na naprawdę korzystnych warunkach.

Co jednak ciekawe, takie rozwiązania, jak szeroko rozumiane pożyczki pod zastaw domu lub mieszkania nadal nie cieszą się specjalnie dużą popularnością wśród polskich klientów. Wciąż dominuje przekonanie, że ten rodzaj produktów pożyczkowych należy do opcji wysoce ryzykownych, chociaż dane statystyczne oraz praktyka bynajmniej nie potwierdzają tego stereotypu. Ponadto, klienci często są przekonani, że pożyczka pod zastaw nieruchomości niejako "z definicji" jest rozwiązaniem przeznaczonym jedynie dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej i na przykład posiadających długi. Również ten stereotyp nie jest zgodny z prawdą.

Co więc przede wszystkim warto wiedzieć na temat oferty takich rozwiązań, jak pożyczki pod zastaw nieruchomości? Jak działa ten rodzaj kredytów oraz jakie są jego najważniejsze zalety z perspektywy klienta? Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco bardziej precyzyjnie a następnie postarajmy się odpowiedzieć na zasygnalizowane powyżej pytania.

Pożyczki pod zastaw nieruchomości: jak działają i co warto o nich wiedzieć?

Co do zasady, pożyczki pod zastaw nieruchomości występują na obecnym rynku pożyczkowym w dwóch podstawowych i zdecydowanie najczęściej spotykanych wariantach. Owe warianty to:

    • 1. Pożyczki pod przewłaszczenie(znacznie bardziej popularne oraz korzystniejsze finansowo)
    • 2. Tradycyjne pożyczki pod hipotekę

W tym pierwszym przypadku mechanizm działania pożyczki jest wyjątkowo prosty: pożyczkodawca na czas trwania umowy pożyczkowej staje się formalnym właścicielem domu lub mieszkania. Po spłacie pożyczki nieruchomość automatycznie znowu prawnie należy do pożyczkobiorcy. Należy pamiętać, że owa zmiana właściciela na czas trwania umowy pożyczkowej ma charakter tylko i wyłącznie formalny.

Jeżeli natomiast chodzi o tradycyjne pożyczki pod zastaw nieruchomości to w tym wypadku pożyczkodawca po prostu dokonuje wpisu do księgi wieczystej domu lub mieszkania.

Jakie są najważniejsze atuty pożyczek pod zastaw nieruchomości?

Przede wszystkim, pożyczki pod zastaw domu lub mieszkania będą cechować się korzystniejszym oprocentowaniem oraz dłuższym okresem spłaty, niż ma to miejsce w przypadku oferty standardowej. Wynika to po prostu z faktu, że w tej sytuacji pożyczkodawca otrzymuje solidne zabezpieczenie swoich interesów w postaci zastawu nieruchomości.

Ten sam czynnik wpływa również korzystnie na ocenę zdolności kredytowej klienta. Dzięki temu można uzyskać finansowanie z okresem spłaty lub kwotą, które w normalnych warunkach nie byłyby dla nas dostępne ze względu na zbyt niską ocenę naszej zdolności kredytowej.