W Polsce działa obecnie 4 dużych komórkowych operatorów telekomunikacyjnych, którzy podzielili tort telefonii komórkowej prawie po równo między siebie. O pozostałe na stole okruchy walczą mali, wirtualni operatorzy telekomunikacyjni, nie mający własnej sieci nadajników komórkowych, korzystający z cudzej infrastruktury.

A jak wygląda sytuacja w największych krajach europejskich? Sprawdźmy.

Rosja

Chociaż rynek rosyjski w kontekście rynku europejskiego nie przychodzi nam na myśl na samym początku, to jednak jest to formalnie największy kraj w Europie. Dlatego też od niego zaczniemy analizę.

Największym rosyjskim operatorem telefonicznym jest MTS. Posiada ponad 78 milionów abonentów na terenie Federacji Rosyjskiej. Należy ona do wielkiej rosyjskiej korporacji Sistema oligarchy Vladimira Yevtushenkowa. Działa również w innych krajach – Ukrainie, Armenii i na Białorusi.

Drugim największym graczem na rosyjskim rynku jest MegaFon z ponad 75 milionami rosyjskich abonentów. Należy do korporacji USM rosyjskiego magnata Alishera Usmanova. Działa również na rynkach w Tadżykistanie, Uzbekistanie i Iranie.

Na rynku rosyjskim jest jeszcze dwóch znaczących graczy, jednak znacznie mniejszych od potentatów. Jest to Beeline z 58 milionami abonentów i Tele2 Russia z 44 milionami abonentów.

Operatorzy telekomunikacyjni w Europie – przegląd

Turcja

Turcja również nie kojarzy się z rynkiem europejskim, ale formalnie jej część do Europy należy.

Największym tureckim operatorem telekomunikacyjnym jest Turkcell, należący w większości do fińskiej korporacji Telia. Posiada 34 miliony abonentów.

Pozostali dwaj gracze na tureckim rynku to Vodafone (prawie 24 miliony abonentów) i państwowy Türk Telekom (prawie 17 milionów abonentów).

Niemcy

Niemcy to największy rynek Unii Europejskiej. W sektorze usług telefonii komórkowej dominuje tam 3 graczy. Największym jest Telekom (dawne T-mobile) z ponad 44 milionami abonentów. Niewiele mniej (ponad 43 miliony) ma O2 – sieć należąca do hiszpańskiego operatora Telefonica. Trzecim operatorem jest Vodafone z prawie 30 milionami abonentów.

Francja

We Francji dominującą pozycję ma Orange – ponad 33,5 miliona abonentów. Poza nim na rynku jest jeszcze 3 graczy – SFR z 20 milionami abonentów, Bouygues Telecom z prawie 17 milionami i Free mobile (ponad 13 milionów abonentów).

Wielka Brytania

Na rynku brytyjskich prym wiodą 4 firmy. Największą z nich jest EE, należące do BT Group – prawie 26 milionów abonentów (doliczając wirtualne sieci tego operatora – prawie 29 milionów). Na drugim miejscu jest O2 z prawie 25.5 milionem abonentów (ale doliczając sieci wirtualne ponad 33, co czyni tę sieć największą). Trzecie miejsce przypadło Vodafone – ponad 17 milionów abonentów, a czwarte sieci Three, należącej do korporacji z Honk Kongu CK Hutchison – ponad 13 milionów.

Włochy

We Włoszech również dominują 4 firmy. Największym operatorem jest Wind Tre, należący do CK Hutchison – ponad 27,5 miliona abonentów. Drugi na rynku jest TIM, należący do koncernu Vivendi – ponad 23 milony. Podium zamyka Vodafone (ponad 20,5 miliona), a najmniejszym graczem jest pochodząca z Francji liad z ponad 3 milionami abonentów.

Hiszpania

W Hiszpanii także na rynku jest 4 dużych graczy. Największym jest Movistar, należący do krajowego potentata – Telefonica (prawie 19 milionów abonentów). Drugie i trzecie miejsce na rynku mają Orange i Vodafone (obie firmy niewiele ponad 13,5 miliona abonentów). Najmniejszym graczem jest Yoigo z prawie 7 milionami abonentów.