Urząd Miasta Bydgoszczy: Rośnie produkcyjna wieża przy ul. Fordońskiej
Rozkwit przemysłu Bydgoszczy: Nowe obiekty produkcyjne zapowiadają przyszłość
  • Expansja bydgoskiego oddziału znanej firmy kablowej
  • Zabytkowe budynki przemysłowe stają się świadkami nowoczesnej transformacji
  • Historia fabryki kabli przypomni dawne oblicze Bydgoszczy

Ożywienie na ulicy Fordońskiej nie jest dziełem przypadku; to rezultat dynamicznego rozwoju lokalnej przedsiębiorczości. Bydgoszcz świadkiem nadejścia nowej ery przemysłu kablowego – już niedługo stanie się domem dla zaawansowanych technologicznie linii produkcyjnych, wyznaczając nowe standardy w branży energetycznej.

Ewolucja bydgoskiej fabryki

W Bydgoszczy trwa przekształcanie historycznej fabryki kabli w najnowocześniejszy zakład produkcyjny. W miejscu, gdzie kiedyś rozbrzmiewały dźwięki maszyn pierwszej połowy XX wieku, teraz powstają fundamenty pod przyszłość przemysłu energetycznego. Inwestycja obejmuje stworzenie pięciu nowych obiektów, które będą wytwarzać innowacyjne kable wysokiego napięcia dla morskich farm wiatrowych. To właśnie tu, na ponad 6 000 metrów kwadratowych, powstanie hala produkcyjna wraz z wieżą technologiczną o wysokości przekraczającej 50 metrów.

Prace budowlane nadzoruje Dekpol, firma ciesząca się uznaniem na rynku konstrukcyjnym, a całość przedsięwzięcia zaplanowano do finalnego zakończenia w roku 2025. Wraz z halą produkcyjną, na terenie zakładu powstaną również dodatkowe budynki, w tym przestrzeń przeznaczona dla potrzeb pracowników. Wizją tego projektu jest stworzenie miejsca, gdzie historia i nowoczesność splatają się, tworząc unikalne środowisko pracy.

Bydgoska fabryka – świadek historii

Bydgoska Fabryka Kabli to miejsce z duszą, które swoje początki datuje na rok 1920, kiedy to inżynier S. Rolbieski objął stanowisko pierwszego dyrektora. Przez ponad sto lat, obiekty fabryczne były świadkiem nie tylko zmian technologicznych, ale również historycznych zawirowań. Od czasów, gdy w Polsce produkowano pierwsze kable i przewody, po ciężkie czasy II wojny światowej, kiedy to zakład ocalał od zniszczeń i uniknął rozgrabienia przez ZSRR.

W okresie PRL-u fabryka została upaństwowiona, a lata 90. przyniosły jej prywatyzację i nową falę inwestycji. Dzisiaj bydgoski zakład to ważny element Grupy TFKable, będącej jednym z kluczowych graczy na rynku przesyłu energii drogą morską. Zabytkowa brama wjazdowa, budynek biurowy z halą fabryczną czy willa dyrektora z lat 30. – każdy z tych elementów to nie tylko relikty przeszłości, ale i fundamenty pod przyszły rozwój.

Z historią w tle, Bydgoszcz pisze nowy rozdział w księdze innowacji przemysłowych, zacieśniając więzi między tradycją a postępem. Wizualizacje przyszłych obiektów produkcyjnych oraz dbałość o zachowanie dziedzictwa kulturowego, to przejaw szacunku dla miejsca, które niegdyś było kolebką przemysłu kablowego w Polsce.


Opierając się na: Urząd Miasta Bydgoszczy