Labi, bo o niej mowa to kilkutygodniowa suczka rady Labrador Retriver. Po serii szkoleń i treningów Labi będzie psem profilaktykiem. Dzięki niej zajęcia dla dzieci i młodzieży będą ciekawsze i bardziej urozmaicone.


Kilka dni temu pracownicy Referatu Profilaktyki bydgoskiej Straży Miejskiej prowadzący m.in. zajęcia w bydgoskich szkołach mają nowego kompana. W szeregi Straży trafiła Labi, suczka rasy Labrador Retriever. Ta mała kuleczka niebawem wyrośnie na pięknego i przyjaznego psa służbowego, dzięki któremu zajęcia prowadzone dla dzieci będą ciekawsze i bardziej praktyczne.
- Zanim jednak to nastąpi, nasza nowa „funkcjonariuszka” będzie musiała przejść szereg szkoleń i treningów pozwalających wykorzystać cały potencjał tkwiący w tym przesympatycznym zwierzęciu. Będzie musiała sprostać sporym oczekiwaniom dzieci, ale także dorosłych, którzy przyzwyczaili się do obecności psa służbowego na licznych festynach i imprezach osiedlowych, szkolnych oraz okolicznościowych. Będzie musiała także zastąpić dotychczasowego psa profilaktyka – suczkę Mellę, która przez dwa lata, wraz ze swoją przewodniczką, dzielnie pełniła służbę w Straży. Ze względów rodzinnych nasza koleżanka zdecydowała się opuścić szeregi bydgoskiej Straży. Przez ten czas zżyła się ze swoją podopieczną do tego stopnia, że o rozdzieleniu tej pary nie mogło być mowy. W związku z tym Mella zakończyła służbę i wraz z opiekunką przeszła do „cywila” – mówi Arkadiusz Bereszyński, rzecznik bydgoskiej Straży Miejskiej.


Historia psów w bydgoskiej Straży Miejskiej rozpoczęła się w roku 2011. Właśnie podjęto decyzja o wprowadzeniu do służby patrolowej przewodników ze specjalnie wyszkolonymi psami. Wybór padł na owczarka niemieckiego z linii użytkowej. Takie psy dzięki zaciętości, odwadze oraz niezwykłej odporności, doskonale nadają się do pracy w służbach ratowniczych oraz mundurowych. Następnie zostały określone zagadnienia związane z zapleczem logistycznym, a także z zakupem psów, ich wyszkoleniem i przygotowaniem do służby. Wdrożono nowatorski system szkolenia. Psy z wyselekcjonowanych hodowli, jako kilkutygodniowe szczeniaki, trafiały pod opiekę swoich przewodników. Przez kilka miesięcy były socjalizowane do warunków przyszłej pracy oraz szkolone do działań patrolowych i obronnych. Szkolenie odbywało się pod okiem doświadczonych instruktorów i pozorantów, a kończyło się egzaminem – atestem.
Pierwsze patrole z psami służbowymi pojawiły się na ulicach Bydgoszczy w sierpniu 2012 roku. Jako główne zadanie wyznaczone zostało patrolowanie osiedli z uwzględnieniem licznych terenów zielonych, parków i skwerów. Ponadto zabezpieczenie imprez masowych, współpraca z Policją i innymi instytucjami, to pozostałe zadania wykonywane z psami. Oprócz tego organizowane były liczne pokazy, podczas których zaprezentowany został wysoki poziom wyszkolenia psów oraz ich przewodników. Ze względu na pomyślny rozwój psów oraz dobry odbiór społeczny, w kolejnych latach grupa przewodników z psami była powiększana. Zapadła także decyzja o zakupie i wyszkoleniu dodatkowego psa, który wraz z przewodnikiem brał udział w zajęciach profilaktycznych w szkołach, przedszkolach, świetlicach oraz na festynach.