W mijającym tygodniu (9-11.05.2023) młodszy aspirant Dominika Radka-Jędrkiewicz oraz sierżant Damian Sowiński vel Sliwa, a także pracownik cywilny Izabela Adamczak–Trzaskalska z Komisariatu Policji Bydgoszcz – Śródmieście przeprowadzili zajęcia profilaktyczne w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II, mieszczącej się przy ul. Szkolnej 7 w Maksymilianowie.

W minionych dniach (9-11.05.2023) młodszy aspirant Dominika Radka-Jędrkiewicz oraz sierżant Damian Sowiński vel Sliwa, a także pracownik cywilny Izabela Adamczak–Trzaskalska z Komisariatu Policji Bydgoszcz – Śródmieście przeprowadzili zajęcia profilaktyczne w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II, mieszczącej się przy ul. Szkolnej 7 w Maksymilianowie.

Profilaktycy spotkali się z uczniami klas IV-VIII, aby porozmawiać o odpowiedzialności prawnej nieletnich.

Głównym celem spotkania było przedstawienie i uświadomienie młodzieży o konsekwencjach prawnych wynikających z nieprawidłowego, niezgodnego z prawem zachowania. Mundurowi w przystępny sposób omówili zagadnienia zawarte w ustawie o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich, wyjaśniając czym jest demoralizacja oraz czyn karalny. Funkcjonariusze podali przykłady przejawów demoralizacji takich jak: picie alkoholu, wagary, ucieczki z domu, wandalizm czy używanie narkotyków, dopalaczy oraz innych środków odurzających zmieniających świadomość.

Przedstawiono młodzieży środki wychowawcze oraz poprawcze, które stosowane są przez sąd wobec nieletnich, którzy wykazują przejawy demoralizacji lub dopuszczają się czynów karalnych.

Młodzież z ciekawością wysłuchała prelekcji na omawiany temat, który wzbudził duże zainteresowanie. Uczniowie chętnie zadawali pytania, na które goście odpowiadali opierając się na przepisach, a także własnym doświadczeniu i wiedzy.

Na spotkaniu mundurowi zapoznali także dzieci ze spotem profilaktycznym obrazującym problem wśród dzieci i młodzieży dotyczący udziału w tak zwanych challenge'ach. Jest to negatywne zjawisko wśród młodych ludzi, a dotyczy podejmowania wyzwań, które niestety niosą za sobą często zagrożenia i niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia. W związku z tym śródmiejscy profilaktycy, poprzez wyświetlony film, uświadamiali dzieci na temat tego właśnie problemu, w celu zwiększenia ich świadomości i wiedzy.

Spotkanie z uczniami miało charakter profilaktyczno-edukacyjny i na pewno przyczyni się do zwiększenia poziomu ich wiadomości w omawianej tematyce.