Na wtorkowej (29.03) sesji bydgoscy radni wskazali laureatów Medali Kazimierza Wielkiego. Wręczane są one corocznie podczas uroczystej sesji z okazji urodzin Bydgoszczy.


Decyzją Rady Miasta w tym roku laureatami medali zostali: Krzysztof Badowski, ks. Sławomir Bar, dr inż. Wiesław Olszewski, Moto DawcyUśmiechu oraz Galeria Autorska Jana Kaji i Jacka Solińskiego. Medale Kazimierza Wielkiego przyznawane są corocznie w kwietniu podczas uroczystej sesji Rady Miasta. Wybór miesiąca nie jest przypadkowy, bo 19 kwietnia Bydgoszcz świętuje rocznicę nadania przez króla Kazimierza Wielkiego praw miejskich. W tym roku miasto obchodzić będzie 677 urodziny. 

Przypomnijmy, że przed rokiem w związku z napaścią Rosji na Ukrainę radni zdecydowali o przyznaniu medali dwóm partnerskim miastom - Czerkasom i Krzemieńczukowi. 

Tegoroczni laureaci:

Krzysztof Badowski - społecznik, organizator, promotor i koordynator sportu niewidomych. Od 2004 r. działa w klubie sportowym niewidomych "Łuczniczka". W tym czasie klub stał się jednym z największych w Polsce, a jego wychowankowie wielokrotnie zdobywali trofea w imprezach rangi mistrzostw świata w kolarstwie i strzelectwie. 

Ks. Sławomir Bar - stoi na czele Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo. Wspólnie ze wspólnotą Młodzieży Misjonarskiej niesie pomoc potrzebującym. Z inicjatywy ks. Bara przy bydgoskiej Bazylice powstały kuchnia, punkt medyczny i prawny dla każdego, kto potrzebował wszelakiej pomocy. W lewej części Bazyliki otwarty został Dom dla ubogich. Obecnie trwają prace nad barem mlecznym i przychodnią lekarską dla starszych, ubogich i potrzebujących. 

Dr inż. Wiesław Olszewski - rodowity bydgoszczanin. Znakomity ekonomista. W przeszłości był m.in. wojewodą bydgoskim oraz przez dwie kadencje wiceprzewodniczącym Rady Miasta Bydgoszczy. Wiele lat był aktywnym członkiem rad społecznych: Wojewódzkiego Szpitala Klinicznego im. dr. Jana Biziela, Centrum Onkologii im. prof. Franciszka Łukaszczyka oraz Wojewódzkiego Szpitala Obserwacyjno-Zakaźnego im. Tadeusza Browicza w Bydgoszczy.

Moto DawcyUśmiechu - dzięki ich pasjom, na twarzach osób, do których trafiają, pojawia się uśmiech. Celem organizowanych przez nich przedsięwzięć jest integracja środowiska motocyklistów oraz mieszkańców Bydgoszczy i okolic na rzecz pomocy chorym dzieciom i osobom potrzebującym. Podczas akcji Motomikołaje Bydgoszcz, Moto DawcyUśmiechu organizują w okresie świątecznym paczki dla dzieci przebywających na oddziałach szpitalnych i w placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Z zebranych funduszy zakupują sprzęt medyczny, zarówno do szpitali, jak i bezpośrednio dla potrzebujących dzieci do ich domów. 

Galeria Autorska Jana Kaji i Jacka Solińskiego - działa w Bydgoszczy od 1979 roku. Twórcy Galerii: malarz Jan Kaja i grafik Jacek Soliński swoje przedsięwzięcie określili jako pozainstytyucjonalne, niezależne, otwarte, wciąż poszukujące i ewoluujące. Charakter działań Galerii mieści się w formule przenikających się dziedzin: plastyki, fotografii, koceptualizmu, poezji, literatury, teatru, muzyki i filozofii. Na aktualny jej wizerunek złożyły się wieloletnie doświadczenia działalności wydawniczej i ekspozycyjnej obejmującej sztukę figuratywną o przesłaniu metaforycznym, sztukę konceptualną, ekspresjonizm, malarstwo metafizyczne, poezję wizualną, sztukę poczty, sztukę książki, sztukę związaną z szeroko rozumianym sacrum.