Trwa remont narożnej kamienicy u zbiegu ulic H. Sienkiewicza i Hetmańskiej na Bocianowie. Ostatnie lata przyniosły wiele innych estetycznych zmian w tej części Bydgoszczy. Kilka wiekowych budynków zyskało nowe elewacje.


Wiekowa kamienica powstała na planie zbliżonym do litery L. 3-kondygnacyjny budynek pełni funkcję mieszkalno-usługową. Na parterze funkcjonuje sklep z wejściem w ściętym narożniku. W tej części budynku na wysokości piętra wkomponowano również balkon. Kamienica posiada skromne zdobienia w formie boniowanego parteru, gzymsów oraz naczółków. Wejścia do części mieszkalnej są ulokowane zarówno od strony południowej jak i zachodniej. W ten sposób nieruchomość, chociaż stanowi jedną funkcjonalną całość posiada dwa adresy (Sienkiewicza 44 i Hetmańska 16). Remont polega nie tylko na odświeżeniu fasady. W jego trakcie przywracane są dodatkowe elementy dekoracyjne m.in. opaski wokół okien i pośredni gzyms. Prace o wartości blisko 200 tysięcy złotych zleciła wspólnota zarządzana przez ADM. Zakończą się one w ciągu 2 miesięcy.

W tym roku przy ul. H. Sienkiewicza zakończył się również remont kamienicy z nr 21. To stosunkowo nieduży piętrowy budynek, w który mimo niewielkich rozmiarów posiada bardzo bogato zdobioną elewację frontową. W grudniu ubiegłego roku  prace konserwatorskie przy elewacji frontowej zakończyły się natomiast w kamienicy z numerem 49. W obu przypadkach prace zlecały również wspólnoty zarządzane przez ADM.

Ulica Sienkiewicza wraz z Hetmańską została wytyczona wraz z całą tak zwaną dzielnicą kolejową w połowie XIX wieku. Wiązało się to z budową dworca kolejowego . W tej części Śródmieścia wokół placu Piastowskiego i pomiędzy ulicami Pomorską , Dworcową i Fredry zamieszkali przede wszystkim  pracownicy kolejowi, drobni urzędnicy, nauczyciele oraz robotnicy warsztatów kolejowych. Większość zabudowy pochodzi z lat 1870-1910. Ulica H. Sienkiewicza należy do jednych z dłuższych na terenie Śródmieścia. Ma długość 830 metrów. Najokazalsze budynki wieńczą skrzyżowania z innymi ulicami. W ostatnich latach zarówno ul. H. Sienkiewicza jak i Hetmańską ozdobiły szpalery drzew. Na Hetmańskiej wyremontowana została też jezdnia i chodniki. Zastosowano też elementy poprawiające bezpieczeństwo pieszych.  Gruntowną modernizację przeszedł gmach Szkoły Podstawowej nr 2.

Warto wiedzieć

W ostatnich latach w celu rewitalizacji Śródmieścia aktywne działania prowadzi również miasto. Są to nie tylko dotacje konserwatorskie, ale także nakazy remontów, zwolnienia z opłat za zajęcia pasa drogowego pod kawiarnie, konkursy, przebudowy ulic, chodników i mostów. Przy prezydencie działa też  Społeczna Rada ds. Estetyki, która opiniuje kluczowe projekty i proponuje szereg rozwiązań. Działania i skuteczne interwencje podejmuje również plastyk miasta.