Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Bydgoszcz

W minionych dniach policjantka Ogniwa Profilaktyki Społecznej Nieletnich i Patologii z komisariatu na bydgoskim Śródmieściu sierż. szt. Małgorzata Tworek - Haraszkiewicz, spotkała się z uczniami Szkoły Podstawowej w Niemczu, oraz Szkoły Podstawowej Perpetuum Mobile w Bydgoszczy.

Zajęcia szeroko rozumianej profilaktyki skoncentrowane były na tematyce odpowiedzialności karnej nieletnich, bezpieczeństwa i przemocy w przestrzeni internetowej, ale również bezpieczeństwa podczas wakacji.

W obszarze zagadnień internetowych w dużej mierze skupiono się na pojęciach „hejt” i „mowa nienawiści”. Dynamika wykorzystywania przestrzeni internetowej spowodowana koniecznością nauki zdalnej spowodowała, że młodzież szczególnie zainteresowana była pozyskiwaniem przez postronne osoby ich wizerunku oraz danych, celem popełnienia przestępstwa. Zaprezentowane w trakcie spotkań spoty i film przedstawiający możliwości działania w internecie uruchomiły gorące dyskusje i falę pytań w powyższej tematyce.

Uczniów najmłodszych klas natomiast, bardziej interesowały sposoby bezpiecznego spędzania czasu i dbania o własne bezpieczeństwo podczas zbliżających się wakacji.

Po tak długim okresie nauki zdalnej, bezpośrednie spotkanie z policjantem, było wydarzeniem wyczekiwanym przez dzieci i młodzież, ponieważ jak sami ocenili, spotkania w trybie on-line „to nie to samo”. Pokazuje to potrzebę stałego kontaktu młodych przedstawicieli społeczeństwa z policją, celem bieżącego wyjaśniania wątpliwości. Tematyka odpowiedzialności karnej, jak zawsze, u części uczniów budziła zdumienie, a zarazem szacunek do przekazanej wiedzy.

W trakcie zajęć nie zabrakło też chętnych zainteresowanych służbą w Policji, która jest niewątpliwie zajęciem ciekawym i wymagającym.